Mýtus č. 1: Vyhýbajte sa tuku, lebo priberiete
Ak denne prijímate viac kalórii ako ich vydávate, budete priberať nezávislé od toho, aký bude pomer prijatých živín. Varovanie pred tukmi je také časté preto, lebo na rozdiel od bielkovín a sacharidov obsahuje 1 gram tuku až 9 kalórií (v prípade bielkovín a sacharidov sú to 4 kalórii pre 1 gram). Je však veľkou chybou úplne sa vyhýbať tukom a platí to aj v čase diét.
Mýtus č. 2: Všetky druhy tukov sú rovnako zlé
Organizmus potrebuje tuky na správne fungovanie rôznych procesov v tele. Sú napríklad potrebné pre tvorbu hormónov a hrajú dôležitú úlohu pri látkových premenách. Dôležité sú hlavne tie esenciálne, ktoré sú zdraviu prospešné po mnohých stránkach a ktoré sa nachádzajú predovšetkým v rastlinných zdrojoch. Patrí medzi nich ľanový olej, olivový olej, orechy, tuk z morských rýb a iné. Výrazne obmedzovať by ste mali nasýtené tuky a transmastné kyseliny.
Mýtus č. 3: Sacharidy slúžia na budovanie svalov
Stavebnými kameňmi svalových tkanív sú bielkoviny, resp. ich zložky – aminokyseliny. Sacharidy svalovú hmotu priamo nebudujú, ale dodávajú svalom energiu potrebnú k ich činnosti. Sú dôležité pre intenzívne tréningy a podporujú procesy, ktoré sú zodpovedné za svalový rast.
Mýtus č. 4: Tri jedlá denne stačia na dostatočný prísun živín
Pre ťažko trénujúcich ľudí je veľmi ťažké dostať do troch jedlách všetky potrebné živiny a aj keď sa im to podarí, prinajmenšom otázne bude ich využitie. Ďalším problémom sú sklony k ukladaniu tukových zásob práve kvôli problematickej stráviteľnosti veľkých porcií. Oveľa lepšie a zdravšie je rozdeliť si denný prísun kalórii na približne 5-6 jedál denne.
Mýtus č. 5: Po dni prejedania a porušenia diéty zaraďte deň s minimálnym prísunom živín
Je to pomerne častý problém. Po dni s nadmerným množstvo kalórii to ľudia chcú zachrániť a zaradia deň s minimálnym kalorickom príjmom (tzv. hladovkové dni). Neuvedomujú si pritom, že situáciu takto ešte zhoršia a platí to hlavne vtedy, keď sa to opakuje často. Kaloricky chudobná diéta spomaľuje látkovú premenu a odoberá energiu. Ak teda v niektorý deň prijmete príliš veľa kalórii, netrestajte sa stále hladovkami a nízkym kalorickým príjmom. Namiesto toho prejdite na váš bežný diétny režim a neplánované chyby v stravovaní napravte radšej dodatočným pridaním tréningu alebo jeho zintenzívnením.
Mýtus č. 6: Ak vynecháte raňajky, prispejete tým k lepšiemu ovládaniu apetítu
Je to práve naopak. Vynechanými raňajkami budete mať sklony prijímať nadmerné množstvá kalórii v neskorších hodinách dňa. Ďalším problémom je črtajúci sa nedostatok jedál a teda problém s nedostatočným prísunom živín. Raňajky sú vlastne takým energetickým štartom do nového dňa a mali by patriť medzi najvýdatnejšie jedlá.
Foto zdroj: thinkstock