Vyskúšajte zaviesť tieto jednoduché pravidlá do svojho denného režimu a presvedčte sa o ich účinnosti na fyzickú aj psychickú stránku.
1. Smejte sa častejšie
Smiech je najlepším liekom pre myseľ a telo človeka. Pozitívne naladení ľudia sú nielen šťastnejší, ale aj zdravší, fyzicky a duševne vyrovnanejší.
Na druhej strane, organizmus jedinca prekypujúceho hnevom a zlou náladou vylučuje viac kortizolu. To sa potom, okrem iného, prejavuje aj v predĺženej regenerácii a oslabenej imunite.
Snažte sa teda dostať svoje emócie pod kontrolu, naučte sa radovať aj z maličkosti, udržujte dobrú náladu a vyhľadávajte aj kontakt s dobre naladenými ľuďmi. Smiech zlepšuje celkový pohľad na svet, uľahčuje prácu a harmonizuje vzťahy.
Je taktiež dokázané, že obmedzuje intenzitu vnímania bolesti (jednorázovej, chronickej, fyzickej aj psychickej). Úprimný smiech totiž podporuje vylučovanie endorfínov a tie uvoľňujú stres a napätie v celom tele.
2. Športujte spolu s priateľmi
Spojíte tak príjemné s užitočným. Je jasné, že fyzické aktivity udržujú človeka vo forme a prispievajú k lepšiemu zdravotnému stavu. Položte si otázku, kedy je váš tréning zábavnejší – ak cvičíte sami alebo v kruhu známych ľudí a priateľov?
Následne si položte ďalšiu otázku. V akých situáciách podávate z dlhodobého hľadiska lepší výkon a viete si siahnuť na dno svojich síl – pri tréningu osamote alebo ak vykonávate istú aktivitu spolu s ostatnými?
V obidvoch situáciách sa v prípade toho bežného a amatérskeho športovania javí ako výhodnejšie trénovať spolu s niekým. Absolvujete užitočnú tréningovú jednotku a popri tom máte sociálny kontakt, dozviete sa nové informácie a zavtipkujete si s kamarátmi,
3. Dôraz na mobilitu a správne držanie tela
Nedostatočná flexibilita, zlé držanie tela a určité problémové miesta pohybového aparátu – tieto oblasti častokrát trápia aj pravidelne športujúcich ľudí. Primárne fyzické aktivity potom kvôli tomu nie sú tak efektívne, ako by mohli byť.
Ovplyvňuje to výkonnosť a zvyšuje vznik rôznych zranení a zdravotných obmedzení. Navyše, tieto problémy sa veľmi ľahko môžu preniesť aj do bežných činností života. Dnes sa už veľa uznávaných trénerov, lekárov a športových odborníkov zhoduje, že oblasti mobility a držania tela by sme mali venovať približne rovnaký priestor ako základnej hygiene, ktorú taktiež vykonávame dennodenne. Môže sa nám to zdať otravné, ale s odstupom času veľmi rýchlo pochopíme príslušné výhody (lepšie výkony, zdravie, posilnené sebavedomie).
4. Obmedzte čas trávený v sede
Tuhnutie a skracovanie svalov, oslabenie stabilizačných svalov, zhoršené držanie tela, chronické bolesti pohybového aparátu, zvýšené riziko zranenia pri fyzických činnostiach, vplyv na zhoršenie stavu viacerých ochorení (napr. kardiovaskulárne, metabolické, depresívne).
To všetko so sebou prináša dlhodobé a príliš časté sedenie. V dnešnej dobe je to skutočne veľký problém. Niektorí si dokonca myslia, že ak sa venujú určitej športovej činnosti povedzme 3-4krát týždenne po dobu 60 minút, svoj týždenný limit aktivít si splnili a okrem toho môžu len sedieť, ležať alebo relaxovať.
Tak to však nie je a ak človek trávi denne v sede aj viac ako 8-10 hodín, určite to nie je ideálna situácia a mal by si nájsť viac aktívnejších činností.
Aj v prípade, že máte sedavý typ zamestnania, môžete robiť určité kroky na zníženie času v sede (pravidelne sa prejsť, urobiť jednoduché strečingové cviky, prečítať si určité dokumenty v stoji, prechádzať sa po miestnosti počas telefonátov, a podobne).
5. Obmedzte používanie elektronických zariadení
Žijeme v dynamickom a prepojenom svete. Využívame mnoho technologických zariadení a máme k dispozícii vždy čerstvé informácie. Počítače, televízory, tablety, smartfóny – skúste si z času na čas urobiť malý osobný prieskum a zistite, koľko hodín denne využívate tieto zariadenia. Možno budete sami prekvapení výsledným číslom.
Nie je zlé, keď tieto prístroje využívame efektívne a v rozumnej miere. Problém však nastáva, ak sa to s tým preháňa a zneužíva. Odzrkadľovať sa to môže na zvýšenej únave, strese, zlosti, zníženej produkcii, prípadne spoločenskej izolácii.
Prečítajte si samostatný článok o Digitálnej demencii.
6. Nepodceňujte spánok
Ak si niekto myslí, že toho cez deň stihne viac, keď bude spať menej, môže byť na veľkom omyle (predovšetkým z dlhodobejšieho horizontu).
Nedostatok spánku sa totiž dokáže veľmi rýchlo odraziť na výslednej produktivite, ale aj na zdraví a psychickom rozpoložení.
Spánok ovplyvňuje prakticky všetko a je to náš kľúčový energický a regeneračný zdroj. Množstvo odporúčaného spánku záleží aj na jeho kvalite a životnom štýle, ale vo všeobecnosti je to okolo 7-9 hodín pre dospelých jedincov.