1.Vždy sa najprv zahrejte. Väčšina zranení je spôsobených tým, že hneď prikročíte k tréningu s vysokou záťažou. Zahriaty sval je oveľa ohybnejší a flexibilnejší.
2.Cvičíme s partnerom pokiaľ je to nevyhnutné vždy niekoho požiadame, aby vám z prevedeným cvikom pomohol. Dopomoc nebudete potrebovať (z bezpečnostných dôvodov), keď budete cvičiť s jednoručkami, alebo na strojoch, avšak jedinú výnimku tvorí Smithov stroj. Vždy majte pri sebe dopomoc pokiaľ prevádzate cvik pri ktorom na vás môže činka spadnúť.
3.Pri cvičení s veľkou činkou vždy kotúče zaistite. Dokonca aj najlepší kulturisti pri cvičení s veľkou činkou netlačia činku úplne vodorovne (jeden koniec je teda nižšie ako ten druhý.
4.Používajte opasok. Ľudská chrbtica nie je stvorená na to aby niesla veľkú záťaž. Veľa základných kulturistických cvikov môže negatívne pôsobiť na spodnú časť chrbtice. Široké, pevné opasky chránia svaly a kosti spodnej chrbtice a tým zabraňujú rôznym zraneniam.
5.Vždy odkladajte závažia na svoje miesto. Na dodržovanie tohto pravidla obvykle dozerajú zamestnanci posilňovni. Ak ich nedáte na svoje miesto skôr či neskôr o ne niekto zakopne.
6.Pokiaľ si nejakým cvikom nieste istý radšej sa spýtajte. Väčšina inštruktorov v posilňovniach má veľmi dobré znalosti o tréningových technikách.
7.Snažte sa dodržovať dobrý cvičebný štýl. Nehazardujte s váhami a vašim zdravím.
8. Obliekajte sa vhodne. Pokiaľ je leto v plnom prúde neberte si na seba dve, alebo tri tričká. Tým iba urýchlite stratu vody, čo vedie k dehydratácii. Aj opak je pravdou. V zimnom období nie je vhodné cvičiť v tričku a krátkych nohaviciach. Studený sval je náchylnejší k poraneniu. Vždy si berte vhodnú obuv. Veľa cvikov na nohy (napríklad Leg press alebo drepy) znamená veľkú záťaž na oblasť chodidiel.
9. Naučte sa o kulturistike maximum. Možno sa vám to zdá zbytočné, ale v skutočnosti platí čím viac viem, tým je menšie riziko že sa pri tréningu poraním.
10. Než z kulturistikou začnete choďte na prehliadku k lekárovi. Dvadsať ročný športovec nepotrebuje stresový test, ale ľudia ktorí žijú sedavým spôsobom života už niekoľko rokov, by mali otázku tréningu konzultovať s lekárom. Pokiaľ sa vo vašej rodine veľa krát objavoval infarkt, vyvarujte sa cviku, ako je napríklad legpress ktorý by mohol viesť ku zdravotným problémom.
Foto zdroj: thinkstock