Počas intenzívneho tréningu narastá množstvo vedľajších produktov spaľovania kyslíka. Tieto hodnoty sú 10 až 20 násobne väčšie, v porovnaní s kľudovým štádiom. Tento obrovský nárast voľných radikálov v organizme môže narušiť množstvo procesov a tiež poškodzovať svalové vlákna. Z tohto dôvodu by mali športovci obzvlášť zvážiť zaradenie antioxidantov do denného príjmu stravy.
Pri vyváženej a pestrej strave obsahujúcej prirodzené antioxidanty si organizmus s voľnými radikálmi dokáže poradiť. Avšak pri dlhodobej záťaži, napríklad pri obzvlášť náročnej príprave na súťaž, je pomer vznikajúcich voľných radikálov a antioxidantov výrazne v prospech nebezpečných voľných radikálov.
Obzvlášť nebezpečné sú voľné radikály u osôb nezvyknutých na pravidelný pohyb. Najmä začiatočníci ktorí sa rozhodnú začať s fyzickou aktivitou, si často krát na svoje plecia naložia viac ako zvládnu.
Ako zaznamenajú prvé viditeľné úspechy, dostavia sa aj nachladnutia, či chrípky. Je to prirodzeným javom preťažovania organizmu
Je všeobecne známym faktom, že nedostatok vitamínov, ktoré sami o sebe majú výrazný antioxidačný účinok, zapríčiňuje pri zvýšenej záťaži komplikácie a odďaľuje ba až znemožňuje dosiahnutie želaného výsledku.
V prvom rade treba dbať na dostatočný príjem potravín bohatých na vitamín E. Vitamín E je nevyhnutný pre dosiahnutie potrebnej regenerácie po výkone. V prípade extrémnej záťaže (spomínaná príprava na súťaž) je vhodné siahnuť po výživovom doplnku s jeho obsahom, pri zachovaní dennej odporúčanej dávky.
Ako prevencia pred negatívnymi vplyvmi produktov oxidácie – voľný radikálmi – je predovšetkým dostatočný príjem (5 porcií denne) zeleniny a ovocia a tiež rozumný prístup k tréningu, čo znamená primeranú záťaž a pravidelnosť.
Foto zdroj: thinkstock