Squash je hra pre ľudí, ktorí obľubujú raketové športy, rýchlosť a postreh. Je to vynikajúci spôsob pre kardiovaskulárne cvičenie. Pri jednej hodine squashu hráč vynaloží približne od 600 až do 1000 kalórií (3000 až 4000 kJ). Squash je šport, pri ktorom je do pohybu zapojené celé telo a dokonca v roku 2003 bol prestížnym magazínom označený ako najzdravšia forma cvičenia. Avšak, niektoré výskumy dokázali, že squash môže byť príčinou srdcovej arytmie. Nie je vhodný najmä pre starších mužov s ochorením srdca a ľudí s nadváhou.
Čo sa deje v tele počas squashu?
Aby ste si vedeli bližšie predstaviť, čo sa vo vašom tele deje počas hodiny strávenej hraním squashu, prinášame vám menšiu ukážku. Srdcová frekvencia dramaticky stúpa až na úroveň 150%, taktiež hladina cirkulujúceho noradrenalínu je ďaleko za normálom (164%). Laktát vykazuje úroveň dokonca až okolo 200%, adrenalín (93%) a voľné mastné kyseliny (67%). (zdroj http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2591394)
Už po 5 minútach intenzívneho hrania bola charakterizovaná pretrvávajúca elevácia (zvýšenie) plazmatických katecholamínov (látka hormonálnej povahy produkovaná v dreni nadobličiek), laktátu a voľných mastných kyselín, hypokaliémie (zvyšuje incidenciu arytmií) a komorových arytmií.
Do výskumu, ktorý bol zameraný na preukázanie srdcovej arytmie, bola zapojená skupina zdravých mužov (vo veku 23-43 rokov) a to pred, počas a po záťaži spôsobenej hraním squash. Výsledné EKG boli analyzované s ohľadom na zmeny v rytme a frekvencii srdca. Bolo dokázané, že squash zvyšuje u jedinca tepovú frekvenciu na 80% z predpokladanej maximálnej tepovej frekvencie po dobu trvania hry. Komorové arytmie boli zistené až u jednej tretiny pozorovaných tak ako počas hry, tak aj tesne po cvičení. Následné testovanie tej istej vzorky jedincov na bežeckom páse arytmie nepreukázalo .
Aj táto štúdia dokazuje, že squash je fyzicky náročný šport, kladie výraznú záťaž na myokard (srdcová svalovina) po dlhšiu dobu a je schopný generovať srdcové arytmie. Tieto poznatky sú dôležité najmä pre osoby, ktoré trpia na ischemickú chorobu srdca alebo štrukturálne kardiovaskulárne abnormality. Zdá sa, že nie je múdre začať hrať squash po dosiahnutí veku 40 rokov. Samozrejme je to na individuálnom posúdení a poradení sa s odborníkom.
Na základe vyššie uvedených výsledkov, pokiaľ stále túžite držať raketu v ruke a preferujete práve raketové športy (pri problémoch so srdcom), zvoľte radšej tenis, ktorý vás nepostaví do hodnôt srdcových frekvencií ako squash a je výrazne „pokojnejším“ športom.
Foto zdroj: thinkstock