Mnohí producenti potravín a nápojov sa v posledných rokoch v rámci skvalitnenia svojej ponuky zaoberajú alternatívnymi možnosťami potravinového zloženia. Medzi takéto alternatívy patrí v poslednej dobe stále populárnejšia Stévia.
Vo výbere náhradných sladidiel je momentálne celosvetovým favoritom. Stéviu môžeme nájsť v čoraz väčšom množstve potravín a najmä sladených nápojov, čím získava škála tak dlho zaznávaných a kvôli obsahu cukru škodlivých sladených nápojov úplne novú šancu.
Čím si Stévia získala svet a prečo je čoraz rozšírenejšia?
V prvom rade musíme túto zázračnú rastlinku predstaviť. Stévia cukrová (Stevia rebaudiana) je svieži listnatý krík, dorastajúci do výšky 30 centimetrov až jeden meter. Pôvodne rástla iba v tropickom a subtropickom pásme Ameriky, v posledných rokoch sa jej pestovanie rozšírilo takmer do celého sveta. Najrozsiahlejšie výskumy ohľadne vlastností a účinkov tejto rastliny sa uskutočnili v Japonsku.
TIP: Naturálny, rastlinný proteín bez éčok a sladený Stéviou – Reflex Nutrition Vegan Protein
Najdôležitejším poznatkom o Stévii je fakt, že jej sladivosť je 30x vyššia ako sladivosť cukrovej repy alebo trstiny. Z toho vyplýva, že Stévia je ekonomicky výhodnejšia hospodárska plodina ako spomínané tradičné dve rastliny, z ktorých sa primárne vyrába cukor.
Stévia má nízku kalorickú hodnotu
Ďalšou nedoceniteľnou vlastnosťou sladkých lístkov je, že napriek svojej vysokej sladivosti majú zanedbateľnú kalorickú hodnotu, čím sa automaticky zaraďujú k nízkoenergetickým sladidlám. Tento fakt má nesmierny význam pri použití Stévie v rámci znižovania celkového kalorického príjmu stále obéznejšej populácie vyspelých krajín.
Do tretice pozitív nám táto rastlinka ponúka okrem výraznej a nízkokalorickej sladkosti aj obsah ďalších prospešných látok, vďaka ktorým nachádza svoje využitie okrem potravinárstva aj v medicíne a kozmetike.
Stévia obsahuje vitamíny C, A, E, K, vitamíny skupiny B, bioflavonoidy, kompletnú škálu životne dôležitých minerálov, vlákninu, éterické oleje, reťazce aminokyselín či antioxidanty. Stévia je zároveň jediným zásaditým sladidlom, pričom sa spolu so sódou bikarbónou zaraďuje k najalkalickejším potravinám vôbec.
Využitie
Spôsoby použitia Stévie sú rôzne. V súčasnosti je možné ju zohnať už aj na našom trhu v podobe tabliet, tekutého sladidla či v práškovej forme. Okrem toho ju môžeme pomerne úspešne pestovať v domácich podmienkach. Na trhoch s bylinami je možné zakúpiť mladé rastlinky, ktorých listy môžeme neskôr po rozkošatení a zbere sušiť alebo používať ako prísadu do receptov aj v čerstvom, surovom stave.
Listy sa dajú taktiež zmraziť, napríklad ako špenát. Sušené lístky sa dajú drviť, mlieť alebo používať vcelku, pričom ich sladivosť je prirodzene vyššia ako u čerstvých lístkov. Kľúčovým faktorom pre rozvoj sladkosti a prospešných látok v rastline je dostatok svetla a tepla.
Foto zdroj: thinkstock