Z času na čas je zhruba mesačná pauza od tréningu nutná alebo aspoň potrebná k tomu, aby sa doliečili vleklé zranenia a získala nová chuť na trénovanie. Tento mesiac môžete využiť ako skvelú šancu pre dlhodobý rast v budúcich programoch. Odpočinok, regenerácia a alternatívne tréningové postupy nielenže vyliečia staré zranenia, ale tiež pripravia vaše telo na svalové prírastky po dobe, keď sa zotaví.
Mnoho silových športovcov sa naučilo vyťažiť čo najviac z mimosezónneho obdobia. Po súťažnej sezóne aj niektorí kulturisti vôbec netrénujú asi 4-8 týždňov. Po zaradení takejto prestávky budete možno prekvapení, koľko svalovej hmoty dokážete vytvoriť pri návrate k normálnemu tréningu. Čerstvý impulz svalom po niekoľkých týždňoch tréningovej pauzy nielenže pomôže vrátiť sa k predchádzajúcim svalovým objemom a kondícii, ale môžete sa dokonca dostať aj na vyššiu úroveň a za relatívne krátky čas.
Pauzou proti stagnácii
Organizmus má tendenciu budovať svalovú hmotu cyklickým spôsobom. Mnoho cvičencov však až príliš dlho trénuje stále rovnako, čo môže viesť k stagnácii alebo poklesu formy. Pokiaľ zaradíte približne mesačnú pauzu po dlhotrvajúcom ťažkom období tak, ako to robia aj napríklad kulturisti alebo siloví trojbojári, skutočne sa môžete dočkať nových svalových a silových prírastkov. Neobávajte sa prílišnej straty sily a objemov počas tejto pauzy.
Aktívna regenerácia
Ak nie ste schopní vydržať mesiac bez tréningu, mohli by ste zvoliť inú tréningovú stratégiu, ktorá vám môže vyhovovať omnoho viac ako úplná tréningová abstinencia. Jednou z možnosti je zvoliť si ľahký rehabilitačný program. Opýtajte sa svojho lekára alebo rehabilitačného špecialistu, či existujú špecifické cviky alebo programy, ktoré vám môžu pomôcť lepšie sa zotaviť zo zranenia ako je to v prípade úplnej nečinnosti.
Môžete takisto skúsiť aj iné športové odvetvia, ktoré negatívne neovplyvnia vaše zranenia alebo regeneráciu, ale umožnia vám byť aj naďalej fyzicky aktívnymi. Jednou z najlepších možností je plávanie a pohybové cvičenia vo vode.
Tieto aktivity sú totiž šetrné ku kĺbom, ktoré dostávajú poriadne zabrať v posilňovni, a preto sa veľmi dobre hodia do regeneračnej fázy každého športovca. Na druhej strane, činnosti ako je jazda na bicykli alebo použitie rôznych kardio strojov vám pomôžu udržať predovšetkým svalstvo nôh v slušnej aktivite. A ak zvolíte vyššie tempo alebo väčší odpor, prispejú tieto aktivity aj k udržaniu schopnosti rýchlych svalových vlákien.
Zranenie pri silovom tréningu vás možno privedie naspäť k vašej obľúbenej športovej činnosti mimo posilňovňu. Rôzne športy preveria vašu fyzickú zdatnosť, všestrannosť a udržíte si kondíciu počas obdobia, kedy nebudete posilňovať.
Foto zdroj: thinkstock