Každým rokom vznikne mnoho nových diét, no drvivá väčšina z nich má od vhodného stravovania príliš ďaleko. Tým, ktoré spadajú pod jeden z nižšie uvedených bodov, by ste sa mali s najväčšou pravdepodobnosťou vyhnúť.
Zakazujú konzumáciu viacerých skupín naturálnych potravín:
Schválne je tu uvedené naturálnych, pretože ak diétny program zakazuje konzumáciu chemicky upravených alebo priemyselne spracovaných potravín, polotovarov alebo jedál rýchleho občerstvenia, tak tieto pokrmy samozrejme nemajú veľa spoločného s čerstvými a prirodzenými zdrojmi.
Každá skupina potravín naturálneho pôvodu poskytuje extrémne dôležité živiny a mikroživiny (niektoré z nich iné skupiny nemusia obsahovať). Preto zákazy typu žiadne mliečne výrobky, žiadne obilniny, žiadne ovocie a podobne, ak nemajú reálne a konkrétne opodstatnenie (napr. intolerancia laktózy, intolerancia lepku), nie sú správne.
Sústredia sa len na dočasný plán a nie na zmenu návykov:
Dobrý diétny program by vás mal naučiť jesť kvalitnejšie vo všeobecnosti. Dobrý diétny program po sebe zanechá nielen dobrý dojem, nielen úbytok telesného tuku, ale aj privlastnenie určitých dobrých návykov z hľadiska stravovania. Tie sa s vami prenesú aj do ďalších období a majú dlhotrvajúci efekt.
Podmieňujú úspech zakúpením drahých suplementov:
Zdravý a vyvážený stravovací program pozostávajúci z naturálnych zdrojov vás dokáže doviesť k očakávaným výsledkom minimálne rovnako tak dobre (častokrát aj lepšie), ako zdravý a predražený diétny program.
Samozrejme, že nie je nič zlé na tom, ak svoju diétu podporíte nejakým overeným doplnkom. No ak niekto tvrdí, že jeho diéta je extrémne účinná len s použitím príslušného suplementu a bez neho nefunguje, pravdepodobne sa na vás chce len priživiť.
Sú založené len na jednom type potraviny alebo na jednej skupine potravín:
Ak nechcete riskovať svoje zdravie, dajte ruky preč od diét, ktoré sú postavené len na určitom druhu potraviny alebo tekutého nápoja. Takmer určite totiž pri nich budete trpieť na nedostatok viacerých potrebných živín, mikroživín a kalórii. Neexistuje žiadna zázračná potravina, ktorá vám sama o sebe zaručí úspech.
Poskytujú príliš málo kalórii:
Áno, ak je vašim cieľom zhodiť prebytočný tuk, váš diétny program by mal byť v kalorickom deficite. Ale to neznamená, že v ľubovoľne veľkom deficite. Keď bude vaša diéta z dlhodobého hľadiska nastavená priemerne o viac ako cca 15 – 20% pod udržiavaciu energetickú úroveň, prídete aj o väčšiu časť svalovej hmoty a nebudete mať ani dostatok energie na intenzívnejšie športové aktivity. Navyše, čím výraznejší kalorický deficit to bude, tým sa zvýši riziko vzniku určitých zdravotných problémov.
Sľubujú veľké úbytky hmotnosti za rekordne krátky čas:
Určite ste to už viackrát videli. „Schudnite 10 kg za 10 dní“, prípadne „Vyformujte si postavu na leto za 2 týždne“ a podobné nezmysly. Zdravé a efektívne chudnutie, popri športovaní a vhodnej strave, predstavuje týždenný úbytok na váhe okolo 1 – 2 kg (o trochu vyššie čísla to môžu byť napr. v prípade obéznejších ľudí v začiatkoch diéty).
Neposkytujú potrebnú flexibilitu v prípade cestovania a sociálneho života:
Výživový plán môže byť dobrou pomôckou, ak vás naučí čo a koľko toho zjesť, ale určite by vás nemal obmedzovať len na to, aby ste si všetko varili a jedli len doma. Iste, najlepšie je, keď si človek jedlo pripraví sám a má to pod kontrolou, ale sú situácie, keď ste na cestách, pracovných obedoch, na večeri s priateľmi, a podobne. Je dôležité mať pripravené náhradné riešenia, ktoré vás nevyhodia zo stanoveného konceptu stravovania. Vaša diéta by nikdy nemala byť úplne fixná.
Povoľujú príliš veľa voľných dní:
Keď máte každý druhý alebo každý tretí deň z hľadiska konzumácie potravy voľný a môžete jesť čo chcete, nebude to veľmi dobre fungovať. Voľné dní alebo voľné jedlá samozrejme môžu mať vo vašom diétnom režime miesto, v skutočnosti majú aj svoje pozitíva, ale aj v tomto by mal byť určitý systém. Naplánujte si ich dopredu (napr. 2 až 4krát mesačne), prípadne ich zaraďte ako odmenu po splnení čiastkových cieľov (a naopak, odoprite si ich, ak ste cieľ nesplnili).
Sú o 180 stupňov rozdielne ako vaše dočasné stravovanie:
Je veľmi ťažké nárazovo prejsť od dlhodobo zaužívaného stravovania k niečomu úplne inému. Šanca, že pri novozvolenom type stravovania vydržíte, je malá. To je jedným z hlavných dôvodov toho, prečo ľudia zlyhávajú pri pokuse osvojiť si novú diétu. Skúste sa k nej radšej prepracovať postupne za pomoci určitej prechodnej fázy, kedy budete napríklad počas doby 2 až 3 týždňov postupne nahrádzať jednotlivé zdroje potravín.
Zakazujú konzumáciu stravy v istých častiach dňa:
Nejedzte večer, nejedzte ráno, nejedzte vtedy a vtedy. Dobrý diétny program vám nikdy nebude zakazovať prijímať potravu v istých častiach dňa, pretože nevie, aký je váš denný režim. Neexistuje žiadny univerzálny časový úsek, kedy by ste nemali jesť. Ľudia vstávajú v rozdielnu hodinu, chodia spať v rozdielnom čase, pracujú v rozdielnom čase a v iných častiach dňa aj vykonávajú športové činnosti. Nie je to až tak o tom, kedy jeme, ale ako sa stravujeme.
Foto zdroj: thinkstock