Niektorí ľudia majú problémy s alergénmi (peľ, trávy, plesne, prípadne roztoče), čo sa zvykne počas sezóny sennej nádchy prejavovať najmä častým kýchaním, problémami s dýchaním alebo vznikom zápalov a opuchov. Viaceré potraviny však dokážu zmierniť alergické reakcie tým, že obmedzujú zápaly a upokojujú imunitný systém.
Tučné morské ryby a potraviny s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín by mali mať svoje pevné miesto vo vašom jedálničku, keďže potlačujú zápalové procesy, ktoré sú priamou príčinou mnohých alergických reakcií.
Rovnováha omega-3 a omega-6 mastných kyselín podporuje funkčnosť imunitného systému a objavuje sa tak menej príznakov alergií. Je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú morské ryby (aspoň 2-3krát týždenne), majú preukázateľne nižšie riziko vzniku sennej nádchy a astmy.
Živé baktérie, ktoré sú prítomné v bielych jogurtoch alebo fermentovaných mliečnych výrobkoch, pomáhajú udržiavať lepšiu úroveň flóry a fauny v črevách. Je to dôležité preto, lebo práve v tráviacom trakte sa nachádza veľa imunitných buniek. Tieto potraviny stimulujú tvorbu protilátok a rastových faktorov, ktoré zabraňujú nežiaducim reakciám na alergény. Snažte sa preto zvýšiť príjem probiotík a pravidelne konzumujte jogurty s ich obsahom alebo kefír.
Silnými nástrojmi proti sennej nádche sú tiež cesnak a cibuľa. Podporujú činnosť imunitného systému pomocou vysokého obsahu antioxidantov. Výrazne potláčajú vznik zápalov a dokážu dokonca stabilizovať bunkové membrány, aby reagovali menej na alergény.
Tip: Výživové doplnky na podporu imunity
Pomôcť môže aj vitamín E a preto by ste sa mali viacej zamerať na zelenú listovú zeleninu, celozrnné produkty, orechy a zdravé oleje, avokádo a iné potraviny s vyšším obsahom tohto vitamínu.
Nezabúdajte ani na používanie korenia a varte za pomoci čerstvých byliniek. Napríklad listy oregana, medovky lekárskej, rozmarínu, šalvie, majoránu, bazalky alebo petržlenu obsahujú oleje, ktoré taktiež zmierňujú príznaky sezónnych alergií.
Mali by ste sa sústrediť na príjem vyššie spomenutých látok z pevnej stravy, no určité nedostatky sa samozrejme dajú odstrániť aj vhodnou suplementáciou. Vašim pomocníkom môže byť rybí olej, probiotiká, olej z ľanových semienok, vitamín E, ale aj vitamín C alebo kvercetín spolu s bromelínom (potlačujú zápaly a tvorbu histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické reakcie).
Vyhýbať by ste sa mali samozrejme tým potravinám, ktoré u vás pravidelne spôsobujú alergické príznaky. U niektorých jednotlivcov to môže byť kôstkové ovocie, melóny, prípadne určitý druh zeleniny. Problémové je niekedy červené víno (kvôli hroznovej šupke a histamínu), určité druhy medu (ak trpíte alergiami na peľ, ktorý zberajú včely) a podobne.
Foto zdroj: thinkstock