Techniky uvoľňovania napätia v stuhnutých svaloch patria k neoddeliteľnej súčasti regeneračného procesu v športe. Masáž je v tomto smere pravdepodobne najobľúbenejšia metóda. Prostredníctvom nej môžeme zefektívniť zotavenie po tréningoch alebo prispieť k posilneniu prevencie pred prípadnými zraneniami, ku ktorým často dochádza z dôvodu jednostranného preťažovania určitých častí tela.
Fyzický účinok kvalitnej masáže môže mať značný vplyv na celkový zdravotný stav a životný štýl športovca. Uveďme si hlavné pozitíva, z ktorých môže jedinec v takomto prípade profitovať.
1. Zlepšenie mobility
Mnohé športové odvetvia vyžadujú vyššie nároky na flexibilitu. Aby mohol jednotlivec dosiahnuť lepší výkon, musí mať rozvinutú požadovanú úroveň mobility. Keďže sa počas masáže naťahujú svalové vlákna, je tým podporená a udržiavaná aj ich mobilita.
Tréningové programy s použitím väčšieho tréningového objemu alebo intenzity vedú k zvýšenému napätiu vo svaloch. Postupom času to môže zapríčiniť zrast určitých tkanív, čo sa prejaví vo forme obmedzenej hybnosti a zvýšeného rizika vzniku zranení.
Tip: Na rozpúšťanie takýchto „zatvrdnutých“ bodov sa dá využiť aj automasáž s valcom. Prečítajte si o tejto výbornej pomôcke v samostatnom článku
Vhodne zvolená masáž dokáže v tomto smere pomôcť, no nepovažujte ju za plnú náhradu klasických strečingových techník, na ktoré by ste nemali zabúdať. Namiesto toho k nej pristupujte ako k podpornému prostriedku na posilnenie flexibility.
2. Podpora obehového systému a cirkulácie krvi
Masáž dopomáha správnej cirkulácii, pretože pomocou jednotlivých pohybov je obehový systém aktívnejší. Poškodené svalové vlákna sa dokážu rýchlejšie zotaviť, keď je obeh krvi zrýchlený a dodávky kyslíku väčšie. Súčasne s tým je posilnené aj odplavovanie toxínov, keďže krv má za úlohu okrem zásobovania živinami aj odvádzať odpadové látky z jednotlivých orgánov.
Priepustnosť v tkanivách je potom vyššia a tak sa do svalov dostane viac nutrientov. To je vlastne hlavný predpoklad pre rýchlejšiu regeneráciu a skorší návrat do tréningu.
3. Zmiernenie pocitovej bolestivosti
Masáž uľahčuje regeneračný proces aj kvôli tomu, že obmedzuje bolesť vo svaloch, ktorá môže byť dôsledkom preťaženia alebo zranenia.
V prípade zranení sa však najskôr poraďte s odborníkom, pretože namiesto pozitívneho účinku môžete dosiahnuť pravý opak. Bolesť nám vždy niečo naznačuje a ak je športovec skúsenejší, dokáže s ňou lepšie pracovať. Napríklad ľahšie formy svalovej horúčky sa dajú veľmi rýchlo odstrániť dobrou rozcvičkou, no ak máte väčšie svalovice, pomocou masáže môžete rýchlejšie znížiť pocitovú bolesť a zvýšiť hybnosť v postihnutom mieste.
4. Zníženie napätia vo svaloch
Naťahovanie svalových vlákien počas masáže prispieva k uvoľňovaniu napätia a tlaku, ktorý v nich cítite po namáhavom tréningu. Je tým dosiahnutá vyššia úroveň relaxácie nielen po fyzickej stránke, ale aj po tej psychickej, pretože sa znižuje celkové stresové pôsobenie. Mentálna zložka a psychické rozpoloženie majú takisto značný vplyv na regeneráciu.
5. Pozitívny vplyv na spánok
Ako všetci veľmi dobre viete, spánok je ten najdôležitejší nástroj procesu zotavovania. Masáž je v tomto prípade cenná tým, že uľahčuje zaspávanie a zlepšuje kvantitu aj kvalitu spánku. Nadväzuje to na predchádzajúci bod. Ak bude totiž znížené svalové napätie a posilnená relaxácia jednotlivca, bude tiež vytvorená hlavná podmienka pre dlhší a hlbší spánok.
Tip: Lepší spánok je možné podporiť aj dopĺňaním minerálov, ktoré stimulujú relaxáciu svalov. Z prípravkov je v tomto smere medzi športovcami obľúbený ZMA (Zinok, magnezium a vitamin B6).
Foto zdroj: thinkstock