Pre niekoho trvá Vianočné obdobie pár dní, pre iného možno pár týždňov. Je úplne v poriadku, ak si aspoň párkrát v roku oddýchnime, či už od práce, tréningov, striktných diétnych programov, prípadne iných vecí. Vianoce sú na to ideálnym časom.
Dôvodov a obáv ohľadom straty formy a priberania počas vianočného obdobia môže byť viac. Práve na týchto ľudí je tento článok. Nech si Vianoce nielen užijete, ale nestratíte ani svoju športovú formu a nepriberiete na váhe – aspoň nie príliš.
1. Nezúčastňujte sa večierkov, návštev, posedení alebo osláv úplne hladní:
Výrazne tým znížite šancu, že sa prejete. Ak je človek hladný a v príjemnej spoločnosti, ani si neuvedomí, koľko veľa jedla postupne skonzumuje.
2. Vyberajte si také jedlá, ktoré sú svojim zložením zdravšie:
Vždy sa to dá. Napríklad oriešky, sušené ovocie alebo jablko uprednostnite pred čipsami a keksami. Minerálku pred sladenými nápojmi. Horkú čokoládu pred mliečnou. Vajíčka natvrdo budú lepšou možnosťou ako údeniny.
Dokonca aj z koláčov si môžete vybrať tie vhodnejšie, ktoré obsahujú napríklad viac tvarohu alebo orechov.
To všetko platí pre prípady, kedy príliš nemôžete ovplyvniť výber jedál, čiže spomínané návštevy a večierky. Doma však môžeme ponuku vianočných jedál aspoň do istej miery korigovať.
Biely jogurt môže nahradiť majonézy. Namiesto klasického vyprážania sa dá grilovať. Čo sa týka alkoholu, nejaký ten pohárik tvrdého alebo rozumné množstvo vína je v poriadku, no nemusíte za každú cenu držať tempo s tými najlepšími.
3. Neprerušujte tréningové programy:
Samozrejme vám neradím, aby ste cvičili počas vianočnej večere. Chcem tým len povedať, že pravidelné tréningy si veľmi ľahko môžu nájsť svoje miesto aj v tomto období. Stačí len chcieť.
4. Pridajte kardio jednotky a predlžte si klasický posilňovací tréning:
Cieľom tohto kroku nemá byť rýchle pretrénovanie. Len jednoduché navýšenie kalorického výdaja. Pokryjete tým vyšší príjem kalórii z jedál a vykompenzujete prijatú energiu z menej zdravých pokrmov.
Na záver bežného posilňovacieho tréningu môžete napríklad pridať niekoľko okruhov zložených zo základných cvikov s minimálnymi pauzami. Čo sa týka kardia, účinné bude skombinovať vysoko-intenzívne kardio (HIIT) s klasickým vytrvalostným.
5. Využite voľnejšie chvíle na dodatočný pohyb:
Možnosti je viacero: výlety do prírody, rodinné prechádzky, zimné športy, tanec, upratovanie, nákupy (nie on-line, pri nich veľa kalórii nespálite).
Pri sledovaní telky sa dá využiť stacionárny bicykel, bežecký pás, stepper, prípadne ľahšie jednoručky alebo aj cviky s vlastným telom.
6. Pite viac vody a jedzte viac zeleniny:
Je to jednoduché. Zvýšený príjem vody a zeleniny (nízkokalorický zdroj potravy s veľkým obsahom vlákniny) navodí väčší pocit sýtosti. Skúste niekedy na porovnanie pred určitým hlavným jedlom vypiť veľký pohár vody a zjesť 200-300g zeleniny. Veľmi rýchlo pochopíte, o čom je reč.
7. Zvýšte príjem jedál podporujúcich trávenie:
Tráviaca sústava dostáva v okolí Vianoc zabrať. Nezaškodí zaradiť do stravy vo väčšej miere aj biele jogurty a zakysané mliečne výrobky s aktívnymi probiotikami, zázvor, kurkumu, bylinné čaje a samozrejme aj zeleninu, ovocie a jedlá s vyšším obsahom vlákniny.
8. Jedzte pomaly:
Nielenže tým podporíte spomínané trávenie, ale navonok tak aj vytvoríte taký dojem pre ostatných, že ste toho zjedli viac.