Strach a obavy, ktoré cítite pred ťažkým drepovaním, nemusia byť vždy zlé. Popravde, je to normálna vec aj pre skúsenejších silových cvičencov. Kľúčom k úspechu je naučiť sa cítiť pohodlne aj v nepohodlných situáciách. Existujú určité stratégie a postupy, ktoré vám s tým pomôžu.
1. Drepujte v silovej klietke:
Je to najrýchlejšia metóda, pomocou ktorej obmedzíte strach zo zlyhania alebo zo zranenia. Bezpečnostné zarážky zachytia tyč v prípade, kedy to bude potrebné. To posilní vašu sebadôveru, pretože budete vedieť, že ak sa aj niečo stane, os činky bude zachytená. Silová klietka má mnoho iných využití a aj v prípade domácej posilňovne sa do nej určite oplatí zainvestovať (prípadne vyrobiť si vlastnú). Ako náhrada silovej klietky môže poslúžiť pevný drepovací stojan s bezpečnostnými zarážkami.
2. Robte „walkouts“:
Znamená to, že vyjdete zo stojanu s činkou na ramenách (rovnako ako pri drepe) a podržíte váhu v stoji po dobu 10-20 sekúnd. Nemáte s touto váhou vykonávať samotný drep! Cieľom je naložiť si vyššiu váhu, ako keď drepujete, vyjsť s ňou zo stojanu, podržať ju na pleciach a zase odložiť do stojanu. Hlavnou úlohou tohto tréningového postupu je posilnenie kĺbov, šliach, väzív, spojivových článkov a príprava tela na vyššie váhy, ku ktorým by ste sa chceli v budúcnosti dopracovať. Odporúča sa naložiť váhu, ktorá je o trochu vyššia, ako vaše maximum v prípade drepu. Najlepšie je venovať sa „walkouts“ vtedy, keď už máte odcvičené všetky pracovné série klasických drepov.
3. Cielené zhoršenie:
Silové pokroky si musíte plánovať. Nemôžete drepovať vždy ťažko a stále sa zlepšovať. Ak sa o to pokúsite, pravdepodobne sa skôr či neskôr dostanete do stavu pretrénovania, následne získate väčší odpor a strach z drepov.
Okrem občasných ľahkých tréningov je dobré zaradiť aj fázu s tzv. cieleným zhoršením. Na niekoľko týždňov (najčastejšie 1 až 3) znížte tréningový objem a váhy, ktoré pri drepoch používate. Uvidíte, že po skončení tejto fázy budete čerstvejší a namotivovaní na vyššie váhy.
4. Princíp vizualizácie:
Myseľ nepozná rozdiel medzi skutočnosťou a predstavou. Preto je dôležité predstavovať si a napodobňovať zvládnuté opakovanie alebo pohyb určitého cviku. Princíp vizualizácie môžete používať kedykoľvek pri ceste do posilňovne, medzi pracovnými sériami alebo kedykoľvek doma. Osvojenie si tohto princípu chce čas, no budete prekvapení účinnosťou vizualizácie.
5. Skúste používať rôzne povzbudzujúce slová alebo pokriky:
Ak to fungovalo v prípade Ronnieho Colemana, musí to fungovať aj na vás. Ale teraz vážne. Nemusíte to s tým preháňať a nemusíte ani kričať na prázdnu olympijskú tyč pred prvou rozcvičovacou sériou, no ak sami seba povzbudíte jednoduchými motivačnými slovami alebo pokrikmi pred najťažšími sériami, môže to pomôcť. Aspoň čiastočne prestanete premýšľať nad tým, čo vás čaká, posilníte sebadôveru a obmedzíte strach.
Všetci v istých prípadoch cítime strach. No víťazne typy ľudí sa vyznačujú práve tým, že konajú aj v situáciách, kedy strach pociťujú.
Foto č.1 zdroj: thinkstock