Nielen pri chudnutí, ale aj pri naberaní svalového objemu je dôležité robiť záznamy svojich pokrokov (niekedy bohužiaľ aj krokov vzad). Prehľadné zápisy meraní a váhy nám umožnia sledovať našu snahu a objektívne posúdiť, akým tempom napredujeme. V čom sa treba zlepšiť, v čom ubrať a či je vynaložené úsilie odmenené želanými zmenami nášho tela.
Váženie hmotnosti je dôležité, avšak ešte smerodajnejšie by pre nás mali byť čísla, ktoré nám odhalí meter. Často sa totiž stáva, že človek je sklamaný z váhy napriek tomu, že sa snaží ako najviac môže. To zapríčiní pochybnosti o jeho konaní a niekedy spôsobí aj demotiváciu. Aby sme takýmto sklamaniam zabránili, musíme okrem váhy pravidelne merať aj obvody najdôležitejších partií, ktoré sa snažíme vyformovať.
Dôvodom tejto nevyhnutnosti je fakt, že svaly sú objemovo menšie ako tuk – najmä v mierne atrofovanom stave, v akom sa nachádzajú väčšinou u ľudí pri štartovacej méte formovania postavy. Taktiež majú vyššiu hustotu buniek (priečne pruhované svalové vlákna, ktoré tvoria našu vonkajšiu svalovinu, priliehajú k sebe tesnejšie ako rozpínajúce sa bunky tukového tkaniva). Na správne meranie však nestačí len vedieť o tom, že merať sa má. Treba ovládať správnu techniku merania aj váženia. Poďme si priblížiť niekoľko jednoduchých zásad, ktoré ak dodržíte, vaše váženie telesnej hmotnosti aj meranie telesných objemov bude vždy presné.
Váženie
Telesnú hmotnosť vážime vždy ráno, po prvej návšteve toalety, pred prijatím akéhokoľvek jedla alebo nápoja. Na váhu sa postavíme v ideálnom prípade nahí. Používame vždy tú istú váhu na tom istom podklade, ktorý nemôže byť mäkký (napr. koberec) – ideálne by to mala byť keramická podlaha, kameň, drevená podlaha a podobne. Taktiež dbáme na rovnosť povrchu.
Nepredkláňame a nezakláňame sa. Stojíme pokojne, s chodidlami súbežne rovno položenými. Maximálna frekvencia váženia by mala byť 1x za týždeň. Ideálne pre porovnávanie výsledkov je však vážiť sa každé 2 týždne. Nezabúdajme, že úbytok tuku pri chudnutí je pomalý. Tak isto ako zdravé naberanie svalového objemu. Preto je zbytočné vážiť sa častejšie.
Taktiež sa stáva, že pri dlhodobom chudnutí sa môže na niekoľko týždňov pokles váhy zastaviť a potom zase obnoviť. Je to prirodzená reakcia tela, ktoré sa prispôsobuje novým podmienkam. Ženy musia pri vážení brať do úvahy aj fakt, že dva až tri dni pred menštruáciou a počas nej zvykne váha v dôsledku nahromadenia tekutín v tele stúpnuť až o 1 – 2 kg. Občasné mierne kolísanie telesnej váhy (0,5 – 1 kg) je prirodzené, netreba sa preto z dlhodobého hľadiska znepokojovať. Presnejší prehľad ovocia, ktoré prinieslo naše úsilie, nám však napovedia miery. Objasnime si teda ako správne merať.
Meranie
Meriame zásadne najdôležitejšie časti tela, na ktorých sa najviac odrazí fyzická aktivita a úprava jedálnička. Medzi tieto patrí obvod hrudníka, pása, bokov, stehna, lýtka, biceps, predlaktie. Riadime sa jednoduchým pravidlom – obvody vždy meriame cez najširšiu, alebo naopak najužšiu časť. Cez najširšiu meriame hrudník, boky (tu berieme do úvahy aj najširšiu časť zadku, čiže meriame boky okolo najširšej časti zadku), stehná, lýtka, biceps (približne v strede medzi ramenným a lakťovým kĺbom) a predlaktie. Končatiny sa merajú každá osobitne (čiže zaznamenávame ľavé predlaktie, pravé predlaktie a podobne).
V najužšej časti meriame pás – u mnohých ľudí je v rovine najužšej časti umiestnený pupok, nemusí to však byť pravidlom. Nespoliehame sa teda na pupok, ale na najužšiu časť. Ako merací nástroj je najlepšie použiť dobre čitateľný krajčírsky meter, alebo špeciálne metre pre športovcov. Je dôležité byť uvoľnený a nesťahovať brucho ani svaly. Tiež je nevyhnutné byť vyzlečený, ideálne pred veľkým zrkadlom, aby bolo možné skontrolovať, či meter sedí presne. Nemôže byť voľný, ani príliš stiahnutý. Musí pohodlne priliehať k povrchu tela.
Frekvencia merania je nižšia ako pri vážení, ideálne je merať sa jedenkrát mesačne. Je dobré určiť si ľahko zapamätateľný dátum a vyznačiť si ho do kalendára. Napríklad každú prvú nedeľu, alebo vždy prvý či posledný deň mesiaca. Maximálne však raz za dva týždne, vždy v ten istý deň a v rovnakom čase (ráno a nalačno).
Záznamy meraní a váhu by sme si mali zapisovať buď do špeciálneho zošita určeného na tento účel, alebo do počítača. V dnešnej dobe už existuje aj množstvo programov, do ktorých sa pravidelne zadávajú miery a váha a následne vyhodnotia, aký progres človek urobil a čo by bolo vhodné zmeniť či upraviť. Pri poctivom prístupe k stravovaniu a pohybu by sa viditeľné zmeny mali prejaviť už koncom prvého mesiaca.
Foto zdroj: thinkstock