Každý z nás sa už určite pokúšal zmeniť niektoré zo svojich zlých návykov a priznajme si, nie vždy sme pri tom boli úspešní. Sľubujeme si, že sa prestaneme stravovať nezdravo v rýchlych občerstveniach a prejdeme na kvalitnejšiu stravu. Zaprisahávame sa, že obmedzíme pasívne aktivity a začneme pravidelnejšie športovať. Alebo chceme obmedziť nočné ponocovanie, prípadne iné činnosti. Ale ako to potom dopadne?
Povieme si, že predsa ešte jedna posledná výnimka nám nemôže uškodiť. Lenže takýchto „posledných“ výnimiek môže byť postupom času stále viac a opäť sa tak vrátime k starým zvykom.
Akým spôsobom si teda máme vytvárať dlhodobé správne zmeny, ktoré nebudú len záležitosťou niekoľkých dní alebo týždňov? Ako podporíme svoju silu vôle a nevzdáme to?
Silná vôľa, ktorú niektorí aspoň navonok vlastnia, môže byť v skutočnosti iba väčšia šikovnosť a rozumnosť pri vytváraní nových návykov. Nie je to totiž len také jednoduché, ako povedať si, že s týmto už končím. Vyžaduje si to trošku viac námahy a plánovania.
Odstráňte negatívne podnety
V prvom rade je potrebné identifikovať presne tie podnety, ktoré sú zodpovedné za spúšťanie zlých zvykov. Napríklad môžete mať problém s tým, že si po večeri doprajete pravidelne aj kalorickejší dezert, ktorý spôsobuje postupné priberanie tukových zásob.
Možno že si najprv nebudete úplne istí, ktorý podnet to celé spúšťa, ale porozmýšľajte nad tým lepšie. Dôvodom by mohlo byť to, že si po večeri idete sadnúť k televízoru a automaticky si k tomu beriete aj nejaké ďalšie jedlo. Prípadne majú tento zlozvyk aj ostatní ľudia vo vašej spoločnosti a vy sa im jednoducho prispôsobujete.
Po identifikovaní spúšťacích podnetov je dobré určiť, aký prínos má pre vás vykonávanie určitého návyku. Toto môže byť niekedy zložitejšie, pretože prínos nie je vždy jednoznačný.
Vráťme sa k príkladu s dezertom po večeri. Aký prínos to pre vás má? Mnohí by možno odpovedali, že to bude zahnanie hladu, no vy ste predsa tesne predtým jedli. Aby ste našli skutočný dôvod, bude to chcieť trošku experimentovania. Skúste počas najbližších dní nahradiť dezert inými možnosťami. Raz to môže byť len obyčajný čaj s trochou medu, inokedy jedna porcia ovocia, potom si skúste niečo prečítať a ísť do postele skôr, atď.
Následne si dobre rozanalyzujte, ako ste sa cítili po každej z vyskúšaných alternatív. Ak ste skutočne pociťovali hlad, porcia ovocia ho môže pomôcť potlačiť bez zbytočných kalórii. Ak ste cítili chuť na sladké, čaj s trochou medu alebo prírodného sladidla to mohol vyriešiť. Keď ste jednoducho len boli znudení a nemali čo robiť, čítanie knihy alebo iná relaxačná činnosť to napraví. Takýmto podobným spôsobom si jednoducho vyhodnotíte svoj malý experiment.
Vymeňte zlý návyk za nový, lepší
Keď sa vám už podarilo identifikovať jednotlivé spúšťacie podnety a určili ste aj prínosy, je načase pristúpiť k plánovaniu, cez ktoré si zmeníte nevhodný postup (zlý návyk) na alternatívny, lepší postup (vytvorí sa teda dobrý návyk).
Je to efektívnejšia možnosť, ako keby ste sa mali len zbaviť starého návyku. Dokončíme si už situáciu z nášho príkladu a povedzme, že sa nám podarilo zistiť, že spúšťacím podnetom voľby dezertu po večeri bolo sedenie pred televízorom a prínosom potlačenie chuti na sladké. To sa nám podarilo vyriešiť čajom s trochou medu alebo s použitím prírodného sladidla. Na chladničku si teda môžeme napísať, že po večeri si namiesto kalorického dezertu budeme pravidelne variť čaj a to sa aj stane našim novým správnym návykom.
Podobným postupom si vyberte možnosť, ktorá vhodne nahrádza starý problémový návyk a z neho vyplývajúce prínosy. Bude to chcieť nejaký čas a experimentovanie, ale je to dobre využitý čas. Keď sa vám takto podarí zmeniť jeden zlý návyk, bude potom ľahšie zmeniť aj ostatné.
Foto zdroj: thinkstock