Chrbát podporuje drvivú väčšinu pohybov tela a tak je veľmi dôležité chrániť ho. Bolesti chrbtice vám môžu znepríjemniť celý deň, keďže sa môžu ozývať nielen pri fyzicky náročnejších činnostiach, ale aj pri tých bežných ako je vstávanie, zohýbanie sa alebo aj samotné dýchanie. Mierne bolesti neraz prerastú do vážnejších, dlhotrvajúcich a chronických.
Veľa z týchto problémov vyplýva z toho, že ľudia sú málo činní, necvičia a nie sú fyzicky aktívni. No mnohé komplikácie vznikajú aj popri pravidelnom cvičení a tak sa niekomu môže zdať (hlavne keď má negatívne skúsenosti z obidvoch prípadov), že sa týmto problémom nedá vyhnúť.
Aj v tomto prípade bude najlepšia tá zlatá stredná cesta. Ak máte k športovaniu a pravidelným tréningom rozumný prístup, udržiavate dobrú techniku, správne držanie tela, nepodceňujete signály organizmu a váš tréning je celkovo vyvážený, máte veľkú šancu, že sa problémom s chrbtom vyhnete úplne (respektíve, že vás nepostretnú žiadne vážnejšie komplikácie).
Vyvážený tréning
Silný stred tela je základným predpokladom zníženia rizika vzniku zranení a poskytuje potrebnú oporu chrbtice. Musíte si však dať pozor, aby bol svalový rozvoj a nárast sily vyvážený, pretože veľmi veľa problémov vzniká práve zo svalových a silových dysbalancií.
Vieme, že je dôležité rovnomerne posilňovať protiľahlé svalové skupiny, no s dodržiavaním tohto pravidla v praxi je to už horšie. Klasickým a zlým príkladom je pričasté cvičenie brucha pomocou stoviek opakovaní a podceňovanie spevnenia spodnej časti chrbta.
Ďalšou často vídanou chybou je používanie neúmerne vysokých záťaži vzhľadom ku silovým schopnostiam daného jedinca. K tomu je jednoduchá náprava. Prestať precvičovať vlastné ego a sústrediť sa na precvičovanie patričných svalových partii, znížiť váhu a záťaž dostať pod kontrolu.
Jadro
S vysokými závažiami je spojený aj problém cvičenia na veľké svaly. Zjednodušene si predstavte, že vaše telo ma dve vrstvy svalov. V posilke ľudia zväčša cvičia tie pod povrchom – pod kožou. Sú veľké a pravidelným cvičením dobre vyzerajú.
Ich hlavná funkcia je, ak potrebujeme na krátky čas vykonať veľkú záťaž. Rýchlo sa však unavia. Pri preťažovaní tuhnú, alebo sa skracujú.
Pod touto vrstvou je skupina menej známych funkčných svalov. Ich výhodou je že dokážu pracovať dlhodobo a nepodliehajú únave ako horné pohybové svaly.
Problém nastáva, ak je toto jadro zanedbané a nefunkčné. V takom prípade držanie tela preberú iné, veľké svaly. Tie však nie sú stavané na nonstop prácu. Výsledkom budú stuhnuté svaly, skrátené svaly, dysbalancie a bolesti.
Tip: Cvik na jadro pod dohľadom fyzioterapeuta
Nadváha
Ak máte bolesti chrbta a zároveň aj nadmernú telesnú hmotnosť a veľa tuku v brušnej oblasti, máte ďalší dôvod, aby ste sa prebytočného tuku zbavili. V tomto prípade to môže byť podobné ako s autom, ktoré je preťažené a na podvozok a pneumatiky je vyvíjaný prílišný tlak. Mnohé štúdie potvrdili, že viac ako 70-80% jedincov, ktorí mali problémy s bolesťami chrbta a zbavili sa väčšieho množstva prebytočných kíl, udávalo výrazne zlepšenie v podobe zmiznutia resp. výrazného obmedzenia týchto bolesti.
Zdravé návyky doma a v práci
Nepodceňujte ani držanie tela počas dňa, ktoré má byť vždy prirodzene vzpriamené, čo zvykneme častokrát porúšať hlavne v sede v kancelárii alebo doma. Ak dlhšie sedíte, dôležité je tiež robiť pravidelné pauzy a ísť sa aspoň na chvíľku prejsť. Je to lepšie ako len jedna alebo dve dlhšie pauzy raz za čas.
Priamo počas vykonávania určitých fyzických aktivít nikdy nepodceňujte signály vášho tela, necvičte cez zhoršujúcu sa bolesť a vyhnite sa (aspoň na určitý čas) takým cvikom, ktoré určitú bolesť vyvolávajú alebo prehlbujú.
Foto zdroj: thinkstock