Je biele pečivo pre naše zdravie skutočne vždy zlé? V rôznych médiách sú totiž výrobky z technologicky spracovaného obilia prezentované ako zdroj viacerých zdravotných komplikácii. Hlavný dôvod je ten, že sú zbavené cenných otrúb a klíčkov. A práve tieto obilniny sa následne používajú na výrobu bielej múky. Rýchlosť ich vstrebávania je vysoká a preto poskytujú organizmu rýchly, ale zároveň krátkodobý zdroj energie a spôsobujú výraznejšie výkyvy hladiny inzulínu.
To je určite zlá správa pre každého milovníka bieleho pečiva, pretože spomenutý proces vedie potom k nárastu tukových zásob a k prejedaniu. Aké je však odporúčanie odborníkov na športovú výživu a môže byť aj biele pečivo v určitom čase vhodné?
Bezprostredne po tréningu sa rýchlo vstrebávané sacharidy (majú vyšší glykemický index), ako sú napríklad aj tie v bielom pečive, môžu pravidelne posilňujúcim športovcom celkom hodiť. Zvýšia hladinu krvného cukru a inzulínu práve v okamihu, kedy sú ich vyššie hladiny prospešné. Inzulín je anabolicky hormón, ktorý naštartuje proces svalového rastu a umožní vstrebávanie nevyhnutných živín, ktorými sú glukóza, aminokyseliny a prípadne aj kreatín, do svalových buniek.
Podľa tohto si teda môžete po tréningu dopriať aj biele pečivo a výrobky z bielej múky. Lenže pred tréningom a v netréningové dni by ste sa im mali vyhýbať a siahnuť radšej po celozrnných výrobkoch. Celozrnná múka je totiž trávená a vstrebávaná pomaly. Sacharidy nachádzajúce sa v týchto produktoch sú po väčšinu dňa pre vás určite výhodnejšie. Čim trvá trávenie potravy dlhšie, tým je proces uvoľňovania energie pomalší a je tiež zaistený jej dlhodobý prísun a teda celkový pocit nasýtenia. Vedecké štúdie ukazujú, že pokiaľ športovci konzumujú celozrnné výrobky pár hodín pred tréningom, majú potom väčšiu výdrž počas cvičenia, spaľujú lepšie tuky počas tréningu a odpočinku a navyše aj celkovo jedia o niečo efektívnejšie.
Konzumujte teda celozrnné výrobky, ako sú celozrnné pečivo, celozrnné cestoviny, ovsené vločky, celozrnné müsli alebo hnedá a nelúpaná ryža, pred tréningom a tiež aj po väčšinu dňa v prípadoch, kedy potrebujete dodať dlhotrvajúcu energiu zo sacharidov. Spolu s ňou prijmete aj pomerne vysoké dávky vlákniny, vitamínov (hlavne skupina B) a minerálnych látok (železo, horčík, atď.) Na druhej strane, v čase po tréningu je dovolené "zhrešiť" aj výrobkami z bielej múky, ktoré sú v tomto období vhodné vďaka rýchlejšiemu tráveniu sacharidov a slúžia ako rýchly zdroj energie.
Foto zdroj: thinkstock