Popri mnohých poruchách stravovania – napr. anorexii, ortorexii a bulímii sa vyvinul ďalší nebezpečný fenomén dnešného sveta. Je ním tzv. drunkorexia, ktorá dostala svoje označenie vďaka spojeniu dvoch slov – drunk (v preklade – opitý) a anorexia. Táto porucha totiž v sebe spája dve nebezpečenstvá zároveň – hroziaci alkoholizmus a začínajúcu anorexiu.
V stručnosti – človek trpiaci drunkorexiou sa ukracuje v jedle a ušetrené kalórie "využíva" na to, aby mohol prijímať väčšie množstvá alkoholu. Na prvý pohľad to znie neuveriteľne, v skutočnosti sa však tento prístup stáva bežnou praxou. Napríklad mnohí mladí ľudia (najmä študenti) praktizujú drunkorexiu bez akéhokoľvek vedomia, že práve u seba rozvíjajú závažnú poruchu. Dôvody sú rôzne – medzi najčastejšie patrí šetrene peňazí (v štýle – radšej si kúpim menej jedla a potom budem mať viac prostriedkov na alkohol), vidina rýchleho opitia (na prázdny žalúdok) či prijímanie kalórií v podobe alkoholu namiesto výživy (avšak pri zachovaní čo najnižšieho denného energetického príjmu).
Výskumný tím z University of Missouri odhalil, že až 16% ľudí zo skúmanej vzorky priznalo, že "šetria" kalórie preto, aby mohli neskôr vypiť viac alkoholu. Správanie tohto typu môže veľmi ľahko viesť k vážnym, dlhodobým až nezvratným poruchám nielen fyzického, ale aj psychického zdravia. Okrem privodenia plnej anorexie či závislosti od alkoholu môžu ľudia, ktorí žijú v drunkorexii postupne stratiť schopnosť racionálne sa rozhodovať, študovať, či pamätať si fakty. Vzhľadom na to, že organizmus je súčasne ochudobňovaný o väčšinu živín nevyhnutných pre zdravie a vystavovaný vplyvu nadmerných množstiev prijatého alkoholu, vznik ochorení je oveľa pravdepodobnejší a rýchlejší než za bežných okolností. Keďže telu nie sú dodávané látky, pomocou ktorých by mohlo efektívnejšie odbúrať alkohol a vysporiadať sa so spôsobenými škodami, nemá šancu sa brániť a regenerovať.
Okrem okamžitých nepriaznivých efektov si drunkorexiou zabezpečujeme aj problémy, ktoré sa môžu prejaviť až o niekoľko rokov. Okrem toho štatistiky ukazujú, že v priemere 1400 Američanov vo veku 18-24 rokov ročne umrie na zranenia súvisiace s užitím väčšieho množstva alkoholu. Alarmujúci je aj fakt, že v priemere každý druhý mladý človek spája zábavu s opíjaním sa a podľa vlastných slov nie je schopný sa baviť bez alkoholu.
Na záver si môžeme predstaviť neoficiálneho kráľa drunkorexie. Je ním istý Bradley Cailor, ktorý vymyslel diétu založenú na prijímaní minimálneho množstva potravy, ktorú si "chudnúci" vynahrádza neobmedzeným množstvom piva. Autor tvrdí, že s touto diétou vraj schudol takmer 50 kilogramov. Smutné je, že aj viacero (inak rozumných) športovcov si v snahe o zachovanie svojho energetického príjmu vo fáze rysovania radšej dopraje obľúbený alkohol napríklad namiesto večere. Samozrejme, v malých množstvách a zriedka je to v poriadku (napríklad 1 pivo s kamarátmi po večeri alebo po práci). Ak vám však chýba alkohol natoľko, že niekoľkokrát do týždňa či niekoľkokrát do dňa si ho doprajete na úkor výživy, zrejme sa u vás začína rozvíjať drunkorexia.
Zdroje: sciencedaily.com diet-blog.com Foto zdroj: thinkstock