Už dlhý čas sa bazén využíva ako miesto pre plavecký tréning a ako účinný prostriedok rehabilitácie. Bazén však nemusí byť vždy len miestom, kde sa pláva. Prostredie vody je veľmi odlišné a umožňuje tak cvičenia, ktoré by človek na suchu robiť nemohol. Asi najznámejším prostriedkom telesného rozvoja v prostredí vody, ak nepočítame plávanie je aqua aerobik. Okrem neho však existujú aj menej známe a obľúbené aktivity ako chôdza vo vode, beh vo vode a iné.
Pestrá ponuka cvičení, ktoré je možné vykonávať vo vodnom prostredí umožňuje zvýšenie fyzickej kondície, tvarovanie tela a redukciu telesnej hmotnosti. Okrem toho schopnosť vody nadnášať pôsobí šetrne na naše kĺby a je tak vhodným miestom pre cvičenie ľudí s nadváhou. Dlhodobým a pravidelným cvičením vo vodnom prostredí sa výrazne znižujú riziká a často úplne odstraňujú problémy s krvným tlakom, vysokou hladinou cholesterolu, alebo tuku. Prostredie vody pôsobí upokojujúco a je tak vhodné pre každého kto chce aspoň na chvíľu pozabudnúť na každodenný stres.
Odpor vody je 7 až 12 násobne väčší než je odpor vzduchu. Pohyby sú tak omnoho pomalšie, čo v niektorých prípadoch môže byť výhodou. Znižuje sa riziko zranenia a pohyb je vždy pod kontrolou. Počas cvičenia vo vodnom prostredí sú zapájané svaly – antagonisty ako aj agonisty. Hovoríme o tzv. svalovej rovnováhe.
Pre lepšie pochopenie uvádzam príklad. Pri ohýbaní paže v lakťovom kĺbe pôsobí biceps ako ohýbač. Ak ruku chceme vrátiť do vystretej polohy zapája sa triceps, ktorý pôsobí ako vystierač. Ak na suchu chceme cvičiť napríklad bicepsový zdvih, zapájame len biceps, pretože o návrat do východiskovej polohy sa už postará gravitácia. Vo vodnom prostredí to však neplatí. Vplyvom veľkého odporu vody a jej schopnosti nadnášať je potrebné zapojiť pre vystretie paže triceps.
A čo budeme pre cvičenie vo vode potrebovať? Vhodné sú jednodielne plavky, v mnohých bazénoch vyžadovaná plavecká čiapka a správne náčinie. Pre jednoduché ľahké posilňovacie cvičenia postačí práca s vlastným telom. Tí zdatnejší určite využijú náčinie, ktoré vode kladie odpor. Náčinie môže vyzerať napríklad ako „dosky – (pádla) na ruky“. Čím väčšou plochou sa pôsobí proti vode, tým bude cvičenie namáhavejšie.
Pre obéznych ľudí je vhodné zvoliť chôdzu vo vode. Nadnášanie vody eliminuje tvrdé nárazy a zabraňuje tak preťažovaniu kĺbov. Aby bol tento prostriedok účinný, je potrebné chodiť aspoň 20 minút.
V druhej časti o cvičeniach vo vode si rozpíšeme prostriedok určený pre chudých, obéznych, malých, veľkých, starých, či mladých. Povieme si o aktivite určenej pre každého. Reč bude o aqua aerobiku.
Foto zdroj: thinkstock