- Začínate držať diétu? Skúste to so zavedením stravovacieho denníka, do ktorého si budete zaznamenávať všetko, čo zjete, čo ste robili a ako ste sa cítili. Napísané riadky budú vypovedať o vás, o pokušeniach, stavoch, kedy by sa človek najradšej „povzbudil“ niečím dobrým, ale predovšetkým získate prehľad nad tým, čo jete a koľko.
- Ak sa rozhodujete pre diétu, skúste to ešte s niekým. Podpora a pomoc skupiny je dôležitá a dokáže navzájom pomôcť.
- Diéty zväčša zakazujú veľa jedál a tak sa ľahko stane, že na čiernej listine ostane väčšina toho, čo má človek rád. Neodopierajte si za každú cenu všetko to, čo vám najviac chutí a dáva pôžitok z jedla! Aj málo dokáže pomôcť, povzbudiť a pomôže v diéte vytrvať. Rozhodne to nemusí byť celá porcia. Postačí aj polovica a druhú si môžete odložiť zasa na inokedy.
- Ak budete pociťovať po dojedení svojej porcie hlad, skúste počkať ešte aspoň 10 minút. Po tomto čase začne žalúdok pracovať a pocit hladu by mal ustúpiť.
- Nedávajte si veľké ciele. Snažte sa ich radšej naplniť postupným uskutočňovaním cieľov menších. Nehovorte si, že musíte schudnúť napr. o 25 kg. Skúste si povedať: „tento mesiac schudnem 2 – 3 kg“.
- Pokúste sa vyhnúť cukru. Sladkosti sú ďalším zdrojom energie a naviac sa u týchto jedál stáva, že človek má chuť dať si ešte. Prečítajte si článok o Glykemickom indexe
- Udržiavanie pitného režimu zabraňuje zadržiavaniu vody v tele. Pite pred jedlom. Dokážete tak naviac utlmiť prehnane veľkú chuť do jedla, ktorú človek často pociťuje.
- Jedávate k hlavnému jedlu šalát? Odporúčam skúsiť si ho dať ako samostatné predjedlo. Je bežné, že sa ho potom zje viac. Na hlavný chod ostane menej miesta a tak pre pocit sýtosti postačí aj menšia porcia.
Foto zdroj: thinkstock