Život človeka zaoberajúceho sa posilňovaním je život podriadený prísnemu režimu a kontrole v mnohých oblastiach. Ak má byť úspešne dosiahnutý vytýčený cieľ, treba si naozaj zvážiť, čo si pustiť do organizmu a čomu sa radšej vyhnúť.
Nikotín má schopnosť vplývať na reguláciu hmotnosti a je vedecky dokázané, že dlhodobé chronické vystavovanie sa jeho vplyvu, vedie k zmenám centrálnej a periférnej nervovej sústavy.
Výsledkom môže byť ovplyvnenie príjmu a spracovania potravy a látkového (energetického) metabolizmu. Predovšetkým však metabolizmu bielkovín. Toto musí brať do úvahy každý, kto sa snaží o nárast svalovej hmoty a rozvoj sily.
Tuhí fajčiari majú obvykle jeden spoločný znak – nízky pomer svalovej hmoty k celkovej hmotnosti organizmu. Naopak, po skončení s fajčením je častým javom nárast hmotnosti, no nárast hmotnosti sa prejaví formou ukladania tukových zásob.
Ako vyplýva z vyššie uvedeného, snaha o nárast svalovej hmoty a fajčenie sledujú protichodné ciele. Fajčenie negatívne ovplyvňuje všetky procesy, ktoré sú pre nárast svalov rozhodujúce:
- metabolizmus – nikotín narúša optimálne a očakávané fungovanie látkovej premeny,
- chuť do jedla – nikotín otupuje chuťové poháriky a celkovo znižuje chuť do jedla
- hormonálna hladina – nikotín ovplyvňuje tiež žľazy s vnútorným vylučovaním a tvorbu hormónov
- sťaženie dýchania – znižuje sa miera okysličenia organizmu za časovú jednotku, z čoho vyplýva nedostatočné okysličovanie organizmu a znižovanie aeróbnej vytrvalosti organizmu
U športovcov je obzvlášť dôležité vôbec s fajčením nezačať. Skoncovanie s cigaretami prináša naozaj krušné chvíle. Tak ako sa organizmus musel prispôsobiť prítomnosti nikotínu, tak sa bude musieť preorientovať na život bez neho. To môže spôsobiť ďalšie metabolické poruchy (v tom lepšom prípade dočasné). Okrem toho sa podstatne zvýši hladina inzulínu, glukózy, triglyceridov v krvi a tiež BMI.
Nárast hmotnosti nespôsobuje samotný akt skončenia s fajčením. Netreba zabúdať, že fajčenie ako také, je hlavne psychickou záležitosťou. Človek si potrebuje fajčenie niečím nahradiť. Najčastejšie býva táto kompenzácia spojená s jedlom.
Foto zdroj: thinkstock