Veľmi často skloňovaný pojem ftaláty na nás útočí zo všetkých strán a v prezentovanom kontexte podvedome vyvoláva hrôzu. Čo sú vlastne ftaláty, kde sa zobrali a aký majú efekt na naše zdravie a život? Je možné obmedziť ich vplyv na naše zdravie, a ak áno, ako?
Čo sú vlastne ftaláty?
Hlavná úloha ftalátov spočíva v tom, že pôsobia ako zmäkčujúca látka v plastoch. Ich prítomnosť sa v našich životoch rozrástla ruka v ruke s masovým vyrábaním plastových predmetov. Z chemického hľadiska sú to estery kyseliny ftalovej a najpoužívanejšie sú 3 typy – di-2-ethylhexylftalát (DEHP), diisodecyl ftalát (DIDP) a diisononyl ftalát (DINP). Tvoria približne 90% zo všetkých zmäkčovadiel v plastoch.
Kde s ftalátmi v bežnom živote prichádzame do styku najčastejšie?
Nájdeme ich v drvivej väčšine výrobkov, ktoré obsahujú plasty (alebo sú vyrábané s plastovými komponentmi resp. určitými postupmi). Ftaláty sa nachádzajú najčastejšie v pršiplášťoch, sprchových závesoch, plastových obrusoch, gumákoch, niektorých čistiacich prostriedkoch, gumených rukaviciach, niektorých farbách a lepidlách, sáčkoch, niektorých PVC podlahách, v lakoch na nechty, sprejoch na vlasy, vo voňavých sviečkach, v niektorých kozmetických výrobkoch (najmä dekoratívna kozmetika a šampóny) či dokonca v školských pomôckach a ohybných gumených hračkách.
Podľa pravidiel EU by v detských hračkách ftaláty nemali byť avšak stáva sa, že najmä lacnejšie hračky dovážané z ázie obsahujú niekedy až privysoké množstvá nebezpečných ftalátov.
Aký vplyv majú podľa vedcov ftaláty na naše zdravie?
Posledné roky výskumov priniesli alarmujúce výsledky. Vplyv priveľkého výskytu ftalátov v každodennom živote je spojený s väčším množstvom komplikácii, ako sa očakávalo. Z mnohých spomeňme aspoň vedecky preukázanú súvislosť medzi ftalátmi a vznikom astmy u detí, rakoviny prsníka, obezity, cukrovky 2. typu, narušeným prenatálnym a postnatálnym vývinom, problémy v oblasti správania, hyperaktívitou u detí, zníženou inteligenciou, autistickými poruchami a najmä obrovské problémy s plodnosťou a životaschopnosťou spermíí v mužskej populácii.
Najviac znepokojujúco pôsobia štúdie zamerané na vplyv ftalátov v organizme detí, so zameraním na chlapcov, u ktorých už v ranom veku ftaláty poškodzujú vývin reprodukčných funkcíí.
Ako sa dá ftalátom vyhnúť?
Hoci výskyt ftalátov v bežnom živote moderného človeka nemožno úplne eliminovať, je vhodné obmedziť ich prítomnosť v našom okolí na najnižšiu možnú mieru. Prinášame vám niekoľko tipov ako sa im úspešne vyhýbať aspoň do tej miery, do akej je to v súčasnosti možné:
1. Nahraďte plastový riad skleneným, antikorovým či dreveným. Vhodné sú aj kamenné kúsky a keramika či porcelán (napríklad servírovacie misky).
Skúste sa úplne vyhnúť umelohmotnému riadu pri použití v mikrovlnnej rúre. Nápoje taktiež skladujte radšej v skle, nie v umelohmotných fľašiach. Vyhýbajte sa kupovaniu balených nápojov a minerálnych vôd a nahraďte ich radšej obyčajnou vodou z domáceho vodovodu, ktorá síce nie je (žiaľ) v dnešnej dobe populárna a značková, avšak najmä v strednej Európe je vo veľmi vysokej kvalite.
2. Na balenie jedla používajte „retro“ antikorové obedáre namiesto moderných farebných plastov, alebo klasické sklo. Pečivo namiesto sáčku a plastovej fólie baľte do nebielených papierových vrecúšok alebo servítok.
3. Podstatné množstvo ftalátov prijímame cez dýchaciu sústavu a cez pokožku. Vyhýbajte sa vo všeobecnosti výrobkom, ktoré majú v svojom zložení uvedené „parfum, prírodne identická vôňa, syntetická vôňa“.
Detskú kozmetiku kupujte prírodnú, ideálne bez vône a pri kozmetike pre dospelých dbajte na to, aby bola kvalitná a nevoňala príliš intenzívne alebo „umelo“. Prestaňte kupovať vonné sviece, ktoré nie sú vyrobené z prírodných produktov (včelí vosk, esenciálne oleje z rastlín, výťažky z korenín a podobne).
4. Vyhnite sa aj osviežovačom vzduchu. Efektívne ich môžte nahradiť napríklad zmesou aromatických korenín či sušených rastlín (škorica, aníz, badián, klinčeky, citrusová kôra a podobne), ktoré v zime položite vo vhodnej nádobe napríklad nad radiátor a krásne prevoňajú celý priestor.
5. V lete si nazbierajte lúčne kvetiny alebo kúpte voňavé rezané kvety, resp. izbové rastliny, ktoré budú priestor napĺňať príjemnou vôňou po celý rok. Pravidelne vetrajte.
6. Pre podlahy, pokiaľ je to možné, vyberajte krytiny z prírodných materiálov – kamenné dlaždice, keramické dlaždice, drevo, bambus alebo naturálne linoleum (namiesto vinylu). Ak nemáte na výber, pokryte určité plochy kobercami z prírodných materiálov (bavlna, ľan a podobne), najmä na miestach, kde sa po zemi pohybujú malé deti. Ich organizmus ftaláty znáša najhoršie.
7. To isté platí pri závesoch, okenných tienidlách a záclonách na okná – snažte sa vyberať bavlnené, bambusové alebo ľanové namiesto igelitových ozdobných.
8. Neustále rozprašovanie dezinfekčných čistiach prostriedkov na všetky plochy nahraďte obyčajným octom, ktorý neutralizuje pachy a dezinfikuje či odstraňuje vodný kameň.Užitočná je aj jedlá sóda.
9. Deťom kupujte hryzátka a ostatné mäkké plastové hračky vyrobené v EU po roku 2006 (od vtedy platí zákon o zákaze výskytu ftalátov v tomto druhu výrobkov).
Ak je to možné, vyhnite sa hračkám z Ázie. Ak máte staršie deti, poobzerajte sa po tradičných slovenských detských hračkách, ktoré sú vyrábane domácimi remeselníkmi napríklad z dreva či iných prírodných materiálov.
Zdroje:
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/feb/10/phthalates-plastics-chemicals-research-analysis
http://greenopedia.com/avoid-phthalates/
Foto zdroj: thinkstock