V prvej časti sme si popísali bežné potraviny, ktoré svojim prínosom majú nezanedbateľný podiel na celkovom zdraví a môžu mať úžitok aj pre športovca. V pokračovaní sa pozrieme na ďalšie, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti :)
Čučoriedky
Ide o ovocie, ktoré je doslova nabité rôznymi výživnými látkami a extrémne silnými antioxidantmi, ktoré zabraňujú pôsobeniu voľných radikálov a ochraňujú bunky v tele. Sú prevenciou proti mnohým ochoreniam, majú schopnosť zlepšovať pamäť a zefektívňovať mentálne procesy, znižujú cholesterol, vďaka vláknine podporujú činnosť tráviacej sústavy a majú aj ďalšie zdraviu prospešné vlastnosti. Vysoký obsah prírodných fytonutrientov z nich robí skutočnú superpotravinu.
Čučoriedky sa vyznačujú aj vyšším obsahom vitamínov C, A, E a viacerých minerálov. Mnohí odborníci na výživu sa zhodujú, že ak by si mali vybrať na konzumáciu z rôznych dôvodov len jeden druh ovocia, s vysokou pravdepodobnosťou by to boli práve čučoriedky.
Morčacie prsia
Morčacie prsia obsahujú množstvo plnohodnotných živočíšnych proteínov vysokej kvality a patria medzi najchudšie a najdiétnejšie mäso celkovo. V tomto smere sú na tom dokonca lepšie ako populárne kuracie prsia.
Je to ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú potravinu bohatú na bielkoviny, ktorá bude zároveň nízkosacharidová (resp. bezsacharidová) a nebude obsahovať prakticky žiaden tuk. Ďalším plusom je vyšší obsah vitamínov skupiny B, železa, selénu alebo zinku. Ich príprava je veľmi jednoduchá a v podstate rovnaká ako v prípade kuracích pŕs.
Ľanové semienka a ľanový olej
Patria medzi obľúbené zložky výživy v prípade vyznávačov zdravého životného štýlu. Keďže ide o jeden z najvýživnejších zdrojov potravín, niet sa čomu čudovať. Ľanové semienka obsahujú veľa vlákniny, sú jedným z najlepších zdrojov prospešných omega-3 nenasýtených mastných kyselín, majú mnoho minerálov, vitamínov a iných mikroživín.
Môžu sa pridávať do viacerých jedál, no pri ľanovom semienku platí, že využiteľnosť a vstrebateľnosť prospešných látok je oveľa ľahšia, ak sa pomelú resp. kvalitne rozdrtia. Použitím ľanového oleja táto činnosť odpadá, no olej samozrejme nebude obsahovať vlákninu a niektoré ďalšie mikroživiny. Každopádne, stále to bude skvelý zdroj omega-3 tukov.
Biely jogurt
Biely jogurt vlastne vzniká prirodzeným kvasením mlieka a vyznačuje sa hlavne obsahom živých probiotických kultúr, vitamínmi A, E, D a minerálmi ako je vápnik alebo fosfor. Biely jogurt a zakysané mliečne výrobky sú charakteristické kyslastou chuťou a mnohostrannými liečivými schopnosťami, za čo vďačia predovšetkým prirodzenému obsahu prospešných baktérii – laktobacilov.
Biele jogurty majú pozitívne účinky na tráviace funkcie, bránia množeniu škodlivých baktérii, podporujú imunitný systém a posilňujú kosti. Problém s laktózou (mliečny cukor) pri nich prakticky odpadá, keďže probiotiká skvasujú laktózu na kyselinu mliečnu, ktorá je pre telo prirodzená a potrebujeme ju na látkovú výmenu a prenos energie. Najlepšie bude, ak si budete vyberať čisté a neochutené biele jogurty, ktoré neobsahujú zvýšené množstvo cukrov, zahusťovadiel a iných prídavných látok.
Špenát a kapusta
Tieto dva druhy zelenej listovej zeleniny majú viacero spoločných vlastnosti a patria do rovnakej kategórie. Vyznačujú sa veľmi veľkou hustotou vitamínov, minerálov, vlákniny, aminokyselín, dôležitých mikroživín, zdraviu prospešných fytonutrientov a silných antioxidantov.
Obmedzujú vznik zápalových procesov, majú protirakovinové účinky a sú prevenciou proti srdcovým ochoreniam. Keďže neobsahujú veľa kalórii a dokážu zasýtiť, pomáhajú telo udržiavať vo forme a bez zbytočného prepchávania sa kalóriami. Používajte hlavne čerstvé alebo mrazené formy špenátu a kapusty, ktoré sa aj ľahko pripravujú, aj dobre chutia.
Foto zdroj: thinkstock