Organizmus športovca je pravidelne zaťažovaný a imunitný systém musí častokrát pracovať na plné obrátky. Chorobám sa nedá predchádzať so stopercentnou úspešnosťou, ale niečo robiť predsa len môžete.
1. V rizikových obdobiach roka (jar a jeseň) a hlavne počas rôznych chrípkových epidémii sa snažte vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí. Vo verejných priestoroch vtedy zbytočne na nič nesiahajte a samozrejme si čím častejšie umývajte ruky. Sú to základné kroky pre vyhnutie sa nepríjemných chorobám.
2. Dodržujte potrebnú dobu spánku. Spánok je ten najdôležitejší regeneračný prostriedok a jeho deficit výrazne obmedzuje imunitný systém.
3. Športovci si častokrát ani neuvedomujú hromadný dopad všetkých činností na ich organizmus. Príliš častý tréning v posilňovni, mnoho aeróbnych aktivít, prísne diétne režimy a nedostatok spánku a regenerácie môžu veľmi ľahko vyústiť až do stavu pretrénovania, čo má aj negatívne dôsledky na imunitný systém.
4. Imunitný systém športovca si vyžaduje k svojej optimálnej funkcii nielen potrebné množstvo kalórii, ale aj pravidelný prísun určitých živín a mikronutrientov. Ak držíte príliš drastické diéty, ktoré navyše trvajú aj príliš dlho, trpí tým vaše zdravie a v podstate tým otvárate dvere rôznym typom ochorení.
5. Biele krvinky potrebujú k svojim činnostiam dostatok vitamínu C. Ak napríklad chytíte určitý vírus alebo ochoriete, hladina vitamínu C v týchto bunkách výrazne klesá. Vyliečenie potom do istej miery závisí aj na tom, ako rýchlo imunitné bunky obnovia svoje zásoby tohto vitamínu. Ak pravidelne športujete a chcete podporiť funkcie imunitného systému, konzumujte dostatok ovocia, zeleniny, antioxidantov a samozrejme môžete užívať aj doplnky výživy.
6. Pitie vhodného tréningového nápoja s obsahom bielkovín a sacharidov udržuje hladinu krvnej glukózy počas tréningu. Takýmto jednoduchým krokom pomerne výrazne a bezpečne obmedzíte vylučovanie kortizolu a potlačíte efekt zníženej odolnosti.
7. Regenerácia po tréningu je proces, ktorý v prípade pravidelných tréningov trvá prakticky 24 hodín 7 dní v týždni. Špeciálne dôležitý je príjem bielkovín, pretože ich značné množstvo sa využije pri výrobe enzýmov, na tvorbu energie, na správne fungovanie imunitného systému a samozrejme na opravu poškodených svalových tkanív. Množstvo bielkovín je preto dôležité, no nemenej podstatná je ich kvalita, čiže biologická hodnota.
8. Medzi jednoduché a účinné kroky posilnenia imunitných schopností patrí aj príjem glutamínu, teda aminokyseliny, ktorá sa vyskytuje vo svaloch v najväčšom množstve. Glutamín posilňuje imunitný systém, urýchľuje imunitné odozvy a podporuje tvorbu bielych krviniek. Ďalšími doplňujúcimi látkami by mohli byť zinok a tzv. probiotické baktérie, ktoré nájdete napríklad v bielych jogurtoch a zakysaných mliečnych výrobkoch.
Foto zdroj: thinkstock