Spolu s predĺženými dňami, kratšími nocami, vyššími teplotami a prvými jarnými kvetinami prichádza čas, kedy sa mnoho ľudí začne sťažovať na akúsi únavu či depresiu. Zvykneme tento stav nazývať jarná únava, hoci žiadny lekár by nám ju nevedel diagnostikovať, pretože ako oficiálne ochorenie jarná únava neexistuje.
Čím je zapríčinená spomalenosť, vyčerpanosť a náladovosť ľudí v tomto období? Predovšetkým reakciou ľudského organizmu na často sa striedajúce oteplenie a ochladenie, čoraz nižšou hladinou hormónu melatonínu, ale i nedostatkom vitamínov (najmä vitamínu D) a minerálov po náročnej zime.
Hormón melatonín zohráva v našom živote významnú úlohu. Zjednodušene povedané, je to tzv. spánkový hormón – tvorí sa totiž najmä počas spánku a počas tmy. Má silné antioxidačné, protinádorové a imunopodporné vlastnosti. Čo je však v prípade jarnej únavy dôležité, je jeho súvislosť s hladinou serotonínu, takzvaného hormónu šťastia. Serotonín je totiž medziproduktom tvorby melatonínu z aminokyseliny tryptofán. Čím dlhšie sú dni a kratšie noci, tvorba melanínu klesá a to ovplyvňuje aj prítomnosť serotonínu v našom organizme. Týmto javom je možné odôvodniť jarnú emočnú nestabilitu, niekedy až depresívne stavy u množstva ľudí.
Ďalším sprievodným faktom, súvisiacim jednak so zníženou hladinou melatonínu, ale najmä s "bláznivým" počasím je oslabenie funkcie ľudského imunitného systému. Z tohto dôvodu bývame na jar chorí, paradoxne aj vtedy, keď je vonku momentálne slnečné a suché počasie – ktoré však nezaručuje stále teploty. Častým riešením pre mnohých ľudí je absolvovať určitú formu očistenia tela, rôzne druhy detoxikačných kúr alebo pôstov. V mnohých prípadoch tieto pokusy nemusia priniesť želaný efekt – skôr to býva naopak. Najmä vtedy, ak sa niektorí cítia byť odborníkmi a robia si domáci klystír s rôznymi zvláštnymi roztokmi, alebo sa pustia do týždenného pôstu, na konci ktorého odpadnú a sú hospitalizovaní v nemocnici na podvýživu, demineralizáciu, avitaminózu alebo nebezpečne nízky krvný tlak.
Bežnému zdravému človeku, ktorý cíti potrebu na jar absolvovať určitú očistu, sa odporúča skúsiť miernejšiu a schodnejšiu cestu. Napríklad spraviť revíziu svojich stravovacích návykov a generálne upratovanie vo svojej špajzy. Taktiež je vhodné spomenúť si na zásady pitného režimu a oprášiť bicykel či pretvoriť rotoped z vešiaka opäť na každodenného pohybového spoločníka.
Ak chcete predsa len okúsiť pôst, nedávajte si latku príliš vysoko. Pôst je totiž náročný stav organizmu i duše, na ktorý sa treba dlho fyzicky aj psychicky pripravovať. V prípade, že sa nechcete stať nadšencom pôstu na dlhé trate, vyskúšajte jednodňový pôst, ktorý by mal zvládnuť každý relatívne zdravý človek. Počas jedného dňa vynechajte stravu, pite dostatočné množstvo vody, zeleného a bylinného čaju (na prečistenie je vhodný žihľavový), odpočívajte, vychutnávajte si čerstvý vzduch a slnko na nenáročnej prechádzke alebo sa venujte veľmi miernej pohybovej aktivite.
Na deň pôstu nie je dobré mať naplánované náročnejšie pracovné úlohy, duševné či fyzické aktivity, pretože vaša výkonnosť bude mierne oslabená. Jarná únava by nemala stáť v ceste vašim rozhodnutiam a plánom (či už sa týkajú štíhlejšej postavy alebo pracovného povýšenia) a preto sa jej nebojte a bojujte proti nej osvedčenými zbraňami – pravidelnou a rozmanitou stravou, dostatočným príjmom tekutín a najmä aktívnym a pozitívne naladeným životným štýlom.
Foto zdroj: thinkstock