Základné rady a tipy pre tých, ktorí sa chystajú pravidelne behávať
Ak uvažujete o tom, že začnete pravidelne behávať a budete do tejto základnej pohybovej aktivity investovať svoj čas, energiu a úsilie, nasledujúce jednoduché rady vám určite môžu pomôcť. Nepôjde síce o zložité vedecké poznatky a pokročilé tipy, no každý raz začínal a v takýchto prípadoch ani nepotrebujete veci komplikovať. Je dôležité sústrediť sa na najpodstatnejšie oblasti a neopakovať stále tie isté chyby.
Zaobstarajte si kvalitnú bežeckú obuv
Bežecká obuv je dnes dostupná v mnohých formách, tvaroch, veľkostiach a v rôznych úrovniach komfortu pre všetky typy chodidiel. Získajte si o tejto problematike dostatok informácii a vytipujte si niekoľko druhov, ktoré by mohli byť vhodné práve pre vás. Potom zájdite k príslušným predajcom športovej obuvi a vyskúšajte si tie, ktoré ste si dopredu vyhliadli.
Porovnajte si ich vlastnosti a zistite, v ktorej športovej obuvi sa ako cítite. Zaobstaranie kvalitnej a komfortnej bežeckej obuvi predstavuje nezanedbateľný rozdiel v dosiahnutí vytýčených športových cieľov, či už zoberieme do úvahy výkonnostnú stránku, alebo tú zdravotnú.
Behy vonku v prírode a behy dnu v interiéroch
Behanie v prírodných podmienkach je považované za najlepšiu možnosť, no nezávislé od toho, kde žijete, počasie nemusí byť vždy najpríjemnejšie a v niektorých prípadoch vám môže doslova prekaziť naplánovaný tréning. Prípadne nemusí byť najvhodnejší čas alebo iné podmienky. Hlavne v týchto prípadoch oceníte, ak budete mať aj záložný plán a budete môcť behať vo vybraných interiéroch. Dnes už sú k dispozícii aj veľkopriestorové prírodné interiéry, ale môže to byť aj športová hala, telocvičňa, posilňovne a domáce priestory (v rámci tých posledných možností sa samozrejme myslí skôr použitie bežeckých pásov a bežeckých trenažérov).
Nepodceňujte dôležitosť strečingu
Je to zdôrazňované stále častejšie, no ľudia to veľmi radi prehliadajú. Pritom ľahké strečovacie cviky spolu s rozcvičením nielen lepšie pripravia telo na záťaž a zlepšia výkonnostné parametre, ale znížia aj riziko vzniku zranení a uvoľnia stuhnuté miesta. Zaberie vám to spolu 5-10 minút pred a po tréningu. V prípade behov je samozrejme najdôležitejšie rozcvičiť a strečovať spodnú časť tela a stred tela.
Tempo a pravidelné dýchanie
Nesnažte sa za každú cenu výkonnostne priblížiť skúsenejším bežcom a nesnažte sa urobiť dojem tak, že prestrelíte svoje aktuálne možnosti. Aby ste sa dostali na vyššiu športovú úroveň, chce to čas, trpezlivosť a rozumné plánovanie športového progresu.
Držte si svoje tempo, ktoré bude síce namáhavé, ale zároveň zvládnuteľné a s ktorým budete môcť dokončiť celú tréningovú jednotku. Nemenej dôležité je to, aby ste vládali dýchať a aby bolo dýchanie pravidelné, nie príliš plytké a ani nie príliš hlboké. Je lepšie začínať pomalšie a zrýchľovať až potom, keď to zvládate.
Foto zdroj: thinkstock