Ľudia sa zvyknú stále dokola pýtať, kedy je najlepšie cvičiť a myslia si, že akási správna doba bude mať dramatický vplyv na ich výsledky. Hneď na úvod článku to poviem stručne a jasne. Najvhodnejšia časť dňa na cvičenie je tá, na ktorú si najviac zvyknete a ktorá vám bude z rôznych dôvodov najviac vyhovovať.
Ak už chceme hľadať nejaké skutočné tajomstvo úspechu, tak je to sústavnosť a konzistentný prístup. Dôležitejšie ako výber tréningového programu, diéty a času trénovania bude to, že budete cvičiť pravidelne aspoň 3krát týždenne a budete si vyberať dlhodobo kvalitné a výživné potraviny.
V danej problematike existuje mnoho štúdii, ktoré vyvodzujú rôzne závery. Ich spoločným znakom je však to, že ich výsledky neboli nikdy úplne jednoznačné a zhodné. Je to oblasť, ktorá si vyžaduje zahrnúť mnoho faktorov do celého procesu. Veda je tu viac-menej irelevantná a nedá sa na to pozerať zo všeobecného hľadiska.
Ráno či večer?
Najlepšia doba na cvičenie bude závisieť predovšetkým od vášho denného rozvrhu a časového plánu. Navyše, v dnešnej dobe má len málokto taký časový luxus, aby si vyberal presnú hodinu, kedy bude cvičiť.
Ja osobne zvyknem cvičiť okolo šiestej hodiny večer. Je to takto už niekoľko rokov, ale neznamená to, že som proti ranným tréningom. Práve naopak, v minulosti som vykonával ťažký silový tréning aj ráno, približne jednu hodinu po zobudení a tiež to malo svoje pozitíva.
Možno sa teraz pýtate, prečo som potom prešiel na večerné tréningy. Odpoveď je nasledovná. Moje tréningové jednotky sú zložené hlavne z ťažkých komplexných cvikov, po ktorých sa človek častokrát cíti uťahaný a vyčerpaný. Z dlhodobého pozorovania som zistil, že ak si nedám po tých najnáročnejších tréningoch aspoň 15-30 minút ľahkého zdriemnutia (približne po hodine od ukončenia tréningu), cítim sa potom ešte pár hodín ospalý a unavenejší, čo obmedzovalo moju produktivitu a sústredenie. A keďže mi kvôli iným povinnostiam nevyhovovalo zaradzovať tieto krátke zdriemnutia v čase, kedy som trénoval v ranných hodinách, začal som trénovať večer. S tým sa zlepšila aj moja produktivita a stihol som toho urobiť viac cez deň.
Čo z toho vlastne vyplýva a čo tým chcem povedať?
Len to, že celé je to iba o vašich osobných preferenciách, prioritách a o tom, ako máte naplánovaný deň a čo vám viac vyhovuje. Vaša situácia môže byť podobná ako je tá moja, no samozrejme môže byť aj úplne rozdielna.
Nemusíte sa báť toho, že zmena doby cvičenia bude mať nejaký negatívny dopad na váš výkon. Ignorujte tvrdenia tých, ktorí zaslepene tvrdia, že ráno nie sú silní a podobné nezmysly. Silu, ktorú máte nadobudnutú, budete vedieť efektívne využiť, či už trénujete ráno, na obed, neskoro večer, unavení, so svalovou horúčkou, v zlej nálade, mierne chorí, psychicky vyčerpaní, atď.
Vyvarovať by ste sa mali len ťažkému tréningu ihneď po prebudení (telo potrebuje po dlhšom spánku aspoň 30-45minút času, aby začalo fungovať efektívne) a samozrejme nie je dobré cvičiť ani tesne pred spaním (po tréningu potrebujete pravidelne dodávať živiny a spánok nie je príliš kvalitný ihneď po fyzickej aktivite).
Foto zdroj: thinkstock