Ľadové obklady a prikladanie ľadu na určité miesta na tele môžeme zaradiť medzi liečbu chladom. Patrí sem aj kryoterapia, pri ktorej pôsobí chladné prostredie na celé telo, no v prípade použitia klasických ľadových vrecúšok ide o lokálnu aplikáciu chladu.
S ľadovaním postihnutých častí máme najčastejšie skúsenosti vtedy, keď si bolestivo narazíme alebo natiahneme určitý sval. Za účelom zníženia bolesti a obmedzenia opuchu je vtedy odporúčané dostať poškodenú partiu do uvoľnenej polohy a použiť ľad.
Je lepšie neprikladať ho na pokožku priamo, ale vrecúško obaliť uterákom alebo nejakou látkou. V závislosti od vzniknutého poškodenia sa odporúča zranené miesto chladiť niekoľkokrát denne v časových intervaloch cca do 10-20 minút a to po dobu zhruba jedného až troch dní (odporúča sa aj striedať to s teplými obkladmi). Ak ide iba o ľahšie natiahnutie svalu, prípadne o menej komplikované narazenie, situáciu môžete zvládnuť aj sami. No ak si nie ste istí, bolesť neustupuje a opuch sa stále zväčšuje, samozrejme bude vždy lepšie zájsť za lekárom. Včasným použitím ľadu je však možné situáciu aspoň trochu zlepšiť.
Ľadovanie a svalovica
Aplikovanie ľadu dokáže znížiť bežnú bolestivosť svalstva po fyzickej záťaži a má vplyv na redukciu svalovej horúčky (klasickej svalovice) po tréningu. Na druhej strane, pozitívny vplyv na výkonnosť ani priame zlepšenie regeneračných procesov v rámci lokálneho používania ľadu nie je jednoznačne potvrdené.
To, že sa vám podarí pomocou ľadovania o niečo obmedziť následnú svalovicu, totiž ešte neznamená, že tým priamo urýchlite regeneráciu a podporíte výkon. Ľahšie až stredné svalové horúčky je možné jednoducho eliminovať prostredníctvom správne zvolenej rozcvičky. Ak ale viete, že ste práve absolvovali veľmi náročný a intenzívny tréning, po ktorom očakávate silnú svalovicu (trvajúcu viac ako 2-3 dni a obmedzujúcu aj rozsah pohybov jednotlivých svalov), vtedy už môže mať ľadovanie poškodeného miesta počas doby zhruba 10 minút po tréningu väčšie opodstatnenie.
TIP z praxe: Okrem klasického ľadu zabaleného napr. v utierke, môže športovec využiť jednorazové obklady so samoaktivujúcim sa chladivým obsahom. Športovec tak môže mať chladivý obklad vždy po ruke. Či na tréningu alebo zápase.
Pôsobenie chladu a ohybnosť
Povedali sme si teda, že použitie ľadu vie pomôcť v prípade vzniku určitých zranení, tlmiť bolesť a redukovať svalovicu, no nemá jednoznačný vplyv na zlepšenie regenerácie ani výkonnosti. Avšak, napadlo by vás to, že ľadovanie dokonca môže prispieť aj k zlepšeniu úrovne flexibility?
Tak ako vás trénovanie s ťažšími váhami urobí silnejšími, tak sa môže aj zvýšiť vaša mobilita, ak vykonávate strečing v hraničných polohách jednotlivých rozsahov pohybov. Je jasné, že ak dokážete podporiť (resp. zlepšiť) rozsah pohybu určitou cestou, tréning flexibility bude efektívnejší. Ukazuje sa, že jednou z týchto ciest môže byť použitie ľadu vo forme ľadových obkladov prikladaných na určité partie.
Jedna zo štúdii potvrdila, že po takomto postupe bola zlepšené flexibilita hamstringov (ich rozsah pohybu) testovaných jedincov v priemere o 14 stupňov po tom, čo vykonávali strečing a používali ľadové obklady počas doby 20 minút pred testom (bolo to viac ako v prípade, kedy sa vykonával len strečing samotný, čo bolo 10 stupňov).
Ak vás zaujímajú podrobnosti, vyhľadajte si štúdiu podľa jej názvu, ktorý uvádzam na konci článku (druhá štúdia). Dôvodom tohto záveru je to, že ľadovanie síce na jednej strane spôsobuje zníženie krvného toku pod povrchom kože, ale na druhej strane sa zvýši krvný tok vo vnútri svalov (čo je prirodzená reakcia tela na chlad) a to má za následok, že je redukovaný odpor svalstva v priebehu strečingu.
Súvisiace štúdie:
1., Oakley, Elizabeth T.; Pardeiro, Rafael B. et. al.: “The Effects of Multiple Daily Applications of Ice to the Hamstrings on Biochemical Measures, Signs, and Symptoms Associated With Exercise-Induced Muscle Damage” Journal of Strength & Conditioning Research: 27(10), 2013. 2. Larsen, Chelsea C.; Troiano, Jean M.; Ramirez, Rebecca J. et. al.: “Effects of Crushed Ice and Wetted Ice on Hamstring Flexibility After PNF Stretching” Journal of Strength & Conditioning Research: 27(12), 2013.
Foto zdroj: thinkstock