Popis techniky
Zo stoja spojného vzpažiť (obr.č.1), zosun do drepu (obr.č.2), spád vpred s osou otáčania položenou v mieste kontaktu chodidiel s podložkou.
Cvičenec spádom narúša rovnovážny stav a vstupuje do fázy rotácie. Nasleduje dohmat vpred na podložku v spojení s kontrolovaným vystieraním nôh (obr.č.3).
Aktívny predklon hlavy, zdvih bokov, krčenie paží s brzdiacim efektom a krčenie nôh pri prechode polohou strmhlav (obr.č.4) vedú cvičenca do prevalovej časti kotúľa. Kontakt s podložkou sa postupne presúva z chodidiel na ruky, záhlavie, zadnú časť krku a pliec, na lopatky, ohnutý driek a cez sedaciu časť trupu späť na chodidlá.
V prvej časti kotúľa vpred treba klásť dôraz na aktiváciu otáčania dvojicou síl, keď horná časť tela cvičenca vykonáva pohyb vpred a dolu a dolná vzad a hore. V prevalovej časti po prechode polohou strmhlav je to opačne. Dolná časť pokračuje v otáčaní vpred a dolu a horná vzad a hore. Pri vstupe do druhej časti kotúľa je výhodná otvorenejšia poloha (obr.č.5), čo vytvára podmienky pre následné „zbalenie“ (obr.č.7). Výsledkom je priblíženie hmoty tela k osi otáčania a tým zrýchlený prechod do drepu a stoja (obr.č.6), čo bolo uvedené už v príspevkoch prevalov.
Postup pri nácviku
Funkčným predpokladom rýchleho a kvalitného zvládnutia kotúľa, podobne ako pri prevale vpred, je dynamický ľah – sed skrčmo so švihom paží zo vzpaženia do pripaženia a úchop predkolení. Pohybovým predpokladom pre nácvik správnej techniky kotúľa vpred je kvalitné osvojenie prevalu vpred. Ďalším krokom je precvičenie brzdiacej práce paží, k čomu je vhodné použiť prípravné cvičenie „odtláčanie“ vo vzpore drepmo.
Východzou polohou je vzpor drepmo (obr.č.1), hlava je v predklone, nasleduje prenesenie váhy tela na paže, zdvihom bokov (obr.č.2) „odtlačenie“ tela vzad (obr.č.3) jeho posun a návrat do vzporu drepmo (obr.č.4). Cyklus končí prísunom rúk k chodidlám (obr.č.5 a 6), čo umožní celé cvičenie opakovať. Výsledkom je posuvný pohyb cvičenca vzad, pričom hnacou silou sú paže.
Najčastejšie chyby a ich odstraňovanie
- z drepu pri spáde vpred dohmat rukami k chodidlám „pod seba“. Tento nedostatok znemožní uplatniť brzdiacu prácu paží v prvej časti kotúľa. Jej realizácia je možná iba v prípade, že horné končatiny sú voči podložke postavené, „opreté“ pod ostrým uhlom (kinogram č.8, obr.č.3,4). Tento nedostatok je možné odstrániť dôslednou kontrolou dohmatu a zlepšením práce paží, k čomu je vhodné použiť prípravné cvičenie , znázornené na hornom kinograme.
- vo fáze otáčania je najčastejšou chybou „kockatý“, hranatý pohyb s nárazmi jednotlivých častí tela o podložku. Dôsledkom je strata plynulosti kotúľovej rotácie. Príčina nedostatku sa odstráni koncentrovaním pozornosti cvičenca na zlepšenie akcie dolnou časťou tela vzad a hore a na dôsledné „zaguľatenie“ driekovej časti trupu svalovou aktivitou ohýbačov hlavy a trupu.
- nedostatočná rýchlosť otáčania v priebehu kotúľa má za následok problémový prechod do drepu, čo cvičenec obvykle kompenzuje vzpieravým pohybom paží za telom. K odstráneniu tohto nedostatku sa cvičenec efektívne dopracuje kvalitným využitím „ dvojice síl“, teda zvýšením dynamiky pohybu hornou časťou tela vpred a dolu a dolnou časťou tela vzad a hore v prvej časti kotúľa.
Vo fáze zdokonaľovania kotúľa vpred je vhodné použiť jeho rôzne varianty, napr. jednonožne
roznožmo
schylmo
Ich spojením do akrobatických rád sa docieli vyššia rôznorodosť, pestrosť cvičenia a tým sa zvýrazní ich koordinačná náročnosť a rozvojový efekt.