Tak ako má zima svoje typické, najčastejšie lyžiarske zranenia, aj leto sa vyznačuje určitými častejšie sa opakujúcimi nehodami a zdravotnými komplikáciami.
Dehydratácia
Jednou z takýchto komplikácií môže byť prehriatie organizmu ako dôsledok nedostatočnej hydratácie. Hydratácia je základom prežitia v letných horúčavách. Pitie množstva tekutín nie je jediné pravidlo, ktoré je potrebné dodržiavať. Je potrebné tiež vylúčiť faktory, ktoré dehydratácii napomáhajú, ako alkohol, či neprimeraná fyzická záťaž.
Nedostatok tekutín sa prejavuje v prvom rade bolesťami hlavy, malátnosťou, pocitom zmätenosti, až závratmi. Dlhodobá dehydratácia vedie ku kolapsu organizmu a môže sa skončiť až smrťou.
Spálenie pokožky
Ďalším bežným poranením je spálenie slnkom. Podľa americkej asociácie dermatológov je UV žiarenie najvýznamnejší faktor zapríčiňujúci rakovinu kože. Slnečné žiarenie nemá bežne takéto závažné následky, avšak pokaziť dovolenku dokáže určite. Okrem začervenanej pokožky sa môžu objaviť pľuzgiere, ktoré niekedy zanechávajú nepekné jazvy. Je potrebné mať na pamäti, že ani ten najlepší opaľovací krém vás úplne neochráni medzi 11-tou a 14-tou slnečnou hodinou, preto sa radšej v tomto čase venujte inej dovolenkovej činnosti. Základné rady sú nasledovné:
- Používajte opaľovací krém aspoň s ochranným faktorom 20
- Nanášajte si novú vrstvu krému aspoň raz za dve hodiny
- Noste nepretržite slnečné okuliare
- Noste pokrývku hlavy
- Zvýšenú ochranu venujte perám, ušiam a vrchu chodidiel, kde je extrémne jemná pokožka
Športové zranenie
Veľmi časté sú športové zranenia. Riziko je vyššie hlavne u príležitostných športovcov, ktorý nie sú ochotní investovať do kompletného vybavenia, hlavne do chráničov. Bicyklovanie, ale aj korčuľovanie sú športy, kde dochádza k úrazom najčastejšie. Výsledkom sú často otrasy mozgu, zlomeniny a hlboké odreniny.
Alkohol
Viac ako kedykoľvek počas roka je príčinou zranení a iných nešťastí alkohol. Uvádzam preto zopár tipov ako čo toto riziko čo najviac znížiť :)
- Pokiaľ je možné vyberte si nealkoholickú variantu drinku alebo striedajte alkoholické s nealkoholickými.
- Nepite tvrdý neriedený alkohol. Radšej miešajte alkohol s nejakým nealkoholickým nápojom alebo ľadom.
- Pred požitím alkoholu sa najedzte, alebo jedzte priebežne.
- Pite pomaly a držte sa jedného druhu alkoholu.
Foto zdroj: thinkstock