Narazil som na jeden Outdoor gym – telocvičňu pod holým nebom (Londýn, Leyton, neďaleko Olympijského areálu.) Väčšinou sa nachádzajú v parkoch, kde si ľudia môžu prísť zacvičiť vo voľnom čase, ak je pekné počasie. Mnohí cvičenie spájajú s kondičným behom, čo je asi najlepšie riešenie pre celkový fitness a zdravie.
Na obrázku hore je lavička na tlaky, na precvičenie svalov hrudníka. Klasickému benchpressu sa nevyrovná, lebo záťaž je relatívne nízka a dráha pohybu obmedzená – čo vypojí stabilizačné svaly a koordináciu. Dobré na precvičenie a napumpovanie. Naľavo je peck-deck.
Lavička s rebrinami na precvičenie brušného svalstva. Skracovačky alebo zdvíhanie nôh v ľahu na chrbte – jednoduchšia verzia cviku na hrazde.
Kľuky na bradlách. V tejto pozícii sa cvik zameriava hlavne na triceps. Ak by som sa predklonil, prenesiem záťaž viac na hrudník. Niektorí kulturisti to odporúčajú ako najlepší cvik na rozvoj spodnej časti prsných svalov. Ak by som sa otočil, zdvíhaním nôh by som precvičil brucho pričom triceps by bol stále v izometrickej kontrakcii.
Lavička na sťahovanie, mala by precvičiť chrbát. Outdoor gym je hlavne o improvizácii. Existujú však variácie cvikov, ktoré svojou náročnosťou posunú človeka kondične, a aj čo sa týka postavy. Napríklad zhyby alebo kľuky na bradlách s prednoženými nohami. Neustála izometrická kontrakcia brušného svalstva cvik poriadne sťaží, čo sa kladie zvýšené nároky na koordináciu aj kondičku. Preto by som zbytočne nezabíjal čas na strojoch ako ten hore, ale hľadal efektívnejšie spôsoby.
Predkopávanie a zakopávanie. Dobré ak chce človek izolovať svalstvo stehien, no vonku sa nohy najlepšie precvičia atletickými prostriedkami – výskoky, odrazy, šprinty.
Napríklad – postavím sa na čiaru a odtiaľ sa troma znožnými skokmi snažím dostať čo najďalej. Naspať sa vrátim šprintom. Celé to zopakujem 3 krát – to je jedna séria po ktorej nasleduje 90s pauza. Po 5 – 6 sériách budú mať nohy dosť. Potom ich môžem dokončiť predkopávaním.