Každý, kto má otvorené oči, musí vidieť, že postupne naša spoločnosť tučnie. Menej pohybu, nevhodné priemyselné potraviny a tempo spoločnosti každý rok produkuje nové kilá naviac. Človek je tvor pohodlný. Nemá rád nepohodu. Zmena životného štýlu a úprava stravovacích návykov sú preto často neprekonateľnou prekážkou.
Zvykli sme si, že na akýkoľvek problém je tu pilulka. V tomto duchu sa vedci z MIT a Harvardu rozhodli nájsť genetickú cestu, ako s obezitou zatočiť a to bez cvičenia. V štúdii vydanej v New England Journal of Medicine popisujú svoje pokroky.
„Obezita je tradične vnímaná ako výsledok nerovnováhy medzi množstvo potravín, ktoré jeme a tým, koľko cvičíme. Ale tento pohľad ignoruje individuálnu genetiku každého jedinca.“ Hovorí hlavný autor Manolis Kellis
Na čo vedci prišli
Výskum vzťahov genetiky a obezity prináša ovocie. Vedci odhalili cestu, ktorá riadi náš metabolizmus. Buď si telo tukové bunky uloží alebo spáli.
Najväčšia spojitosť s obezitou je umiestnená v oblasti génu známeho ako „FTO“, ktorý bol objavený v roku 2007. Od tohto dátumu na neho vedci zameriavajú svoju pozornosť.
Predchádzajúce štúdie doposiaľ zlyhali. Nepriniesli vysvetlenie mechanizmu ako genetické rozdiely môžu viesť k obezite.
Nová štúdia prináša dôležitý poznatok o „hlavnej riadiacej jednotke“ v ukladaní tukov čo naznačuje, že genetické rozdiely môžu mať vplyv na fungovanie ľudských tukových zásob.
V štúdii vedci zhromaždili vzorky od zdravých Európanov, ktoré obsahovali rizikový gén a vzorky bez neho. Objavili, že chybný gén narušuje kontrolovanie tejto oblasti a „vypína“ spaľovanie tukov, čo vedie k obezite.
Zmenou chybného génu vedci zistili, že ho je možné zmeniť na bezrizikový a zvrátiť ukladanie tukov v prospech ich spaľovania.
„Takouto manipuláciou vieme prepínať medzi skladovaním energie a energetickým spaľovaním a to na úrovni buniek ako aj organizmu. To poskytuje novú nádej pre objavenie lieku na obezitu.“ Hovorí Kellis.
Hoci vedci budú naďalej hľadať cestu, ako poznatky pretaviť do reálnej „pilulky“, jedno je isté. Je to ďalšia forma skratky, na ktorú ľudia vždy dobre počuli. Prečo sú tak populárne diéty? Pretože ľudia sa nechcú meniť. Chcú byť chudí, ale nechcú chudnúť. To bolí.
Chudnutie začína v hlave. Bez správne nastavenej mysle a sebadisciplíny bude akýkoľvek pokrok vždy len dočasný.
Aký máte názor na genetickú manipuláciu s vidinou štíhlej postavy? Podeľte sa v diskusii a nezabudnite zdieľať ;)
[poll id=“6″]
Zdroje:
https://news.mit.edu
http://www.nejm.org
Foto zdroj: thinkstock