Pitný režim. Pojem, ktorý snáď uznáva každý a nerešpektuje takmer nikto. Jeho dodržiavanie je dôležité bez ohľadu na to, či ste zdraví, alebo chorí, tuční, chudí. Piť treba pri športovaní aj pri odpočinku.
Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Všetko je akosi dôležitejšie, než biologické funkcie. Počas vyučovacej hodiny, či počas práce sa akosi „nepatrí“ zájsť na záchod, alebo ísť sa „len“ napiť. Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať stuhnuté telo. A tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, že by sa niečo malo spraviť, nie sú rešpektované. A postupne ich prestaneme vnímať.
Alebo ich nesprávne interpretujeme. Neraz za pocitom hladu stojí smäd. Stačilo by sa dobre napiť vody a "hlad" je preč. Ak máte problémy s nadváhou, skúste si to – funguje to bezpečne.
Postupne sme sa naučili celkom ignorovať prirodzené potreby. Jednou z nich je aj pitie. Nedá sa spoliehať na to, že by sme pocítili smäd v tú „pravú chvíľu“. Pocit smädu sa dostaví až keď už je veľmi neskoro – keď je strata tekutín priveľká.
Menej vody, menší výkon
Športovcov obzvlášť a ostatných asi len vlažne bude zaujímať výkonnosť. Dehydrovaný človek podáva nižší výkon. Preto je vhodné takmer sústavne piť menšie množstvá tekutiny.
Predovšetkým pri tréningu by ste mali mať stále poruke fľašu s vodou.
Ale aj v práci sa hodí, ak človek má dobrý pocit a netrpí skrytým pocitom smädu.
Prejavy dehydratácie
Žiaľ, dehydratácia sa neprejavuje pocitom smädu v dostatočnom predstihu.
Prvé príznaky nedostatku tekutín asi nezbadáte, pretože len veľmi mierne stúpne telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava. Prejavy dehydratácie môžu byť individuálne, ale ak máte niektorý z nižšieuvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť „obyčajný“ smäd.
- únava
- sucho v ústach
- bolesti hlavy
- pocity otupenosti, apatie
- závraty
- pozorovateľný pokles výkonnosti
- vyšší tlak krvi
- kŕče
O dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú zlostní, napríklad na pracovisku sú stále podráždení. Môže ich bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené nedostatkom vody – ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať niektoré z príznakov. Trpí a ani ho nenapadne, že príčina je tak prostá.
Rýchla kontrola stavu
Asi najjednoduchší test na stav hydratácie je farba a množstvo moču.
Zlým signálom je, zriedkavé močenie malého množstva moču tmavšej farby. Svetložlté, alebo takmer číre sfarbenie je dobrým znakom správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok.
Tento rýchlotest však neplatí pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad pečeň), alebo formou suplementácie. Po vitamínoch je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo.
Počas ostrejšieho tréningu vydáte veľa vody potením. Tieto straty je dobré čo najrýchlejšie doplniť. Odporúča sa pred tréningom a po tréningu sa odvážiť a doplniť stratenú hmotnosť rovnakým množstvom vody. Teda na jedno kilo stratenej hmotnosti vypite liter vody.
Pite, neokúňajte sa
Človek by mal prijať asi 3 litre tekutín denne. U športovcov je potreba vody vyššia.
Pred športovým výkonom vypite najmenej pol litra vody. Ak nechcete počas tréningu, či súťaže odbiehať na WC, pite asi 2 hodiny pred začiatkom. Nadbytočná voda sa z organizmu zvykne vylúčiť zhruba do hodiny a pol.
Asi 10 minút pred výkonom vypite deci, alebo dva vody.
Počas tréningu pite po malých množstvách, ale pravidelne. Lepšie je vodu privádzať po menších dávkach, než nárazovo „exnúť“ pol litra.
V horúcich dňoch pite tak veľa, ako len môžete.
Čo piť?
Najlacnejšia a najlepšia je čistá voda bez akýchkoľvek bubliniek.
Môžete použiť aj iný nápoj, napríklad minerálky, čaj, džúsy a do príjmu tekutín sa započítavajú aj tekutiny obsiahnuté v ovocí a zelenine.
Neodporúča sa používať kofeínové nápoje, pretože sú močopudné. Takisto sa nehodí voliť malinovky, obsahujú nezmyselné dávky cukru.
Ak vám voda nechutí, potom voľba chutnejšieho nápoja môže podporiť častejšie popíjanie. Ale ideálne je, ak by ste naozaj pili čistú, nesýtenú vodu.
Ak vám nechutí, dá sa použiť vodný filter, ktorý robí doslova zázraky s chuťou vody. (Pozor, filter nesmie vodu demineralizovať. Riešenia na báze reverznej osmózy sú pre zdravie nevhodné. Voľte bežný uhlíkový filter, ktorý odstráni len zápach a chlór.)
Nevyhovárajte sa, pite!
Mnoho ľudí sa zdráha pravidelne piť. Vyhovárajú sa, že im tak veľa tekutín „nejde dolu krkom“, nechutí. Neskúmajte príčiny, len si nájdite spôsob, ako prijať dostatok tekutín.
Ak vám veľa tekutín nechutí, pite veľmi malé množstvá veľmi často. Nedovoľte však, aby ste pili málo – nech už pod akoukoľvek zámienkou.
V spolupráci s www.chudnutie-ako.sk
Foto zdroj: thinkstock