Nielen pravidelní plavci sú už dnes veľmi dobre oboznámení s tým, že plávanie je aktivita, ktorá pre nás môže byť prínosná po viacerých stránkach. A nie sú to iba teoretické dohady, ale viacnásobne podložené fakty. Pre športovcov rôznorodého zamerania je napríklad zaujímavá tá skutočnosť, že plávanie dokáže podporiť regeneračné procesy v rámci ich bežného tréningového programu. Ďalšia oblasť, v ktorej je táto pohybová činnosť nápomocná, súvisí so zraneniami. Plávanie môže byť totiž veľmi užitočným nástrojom aj pri rehabilitácii rôznych zranení, ktoré sú bohužiaľ neoddeliteľnou súčasťou intenzívneho športovania.
Prečo je vhodné venovať sa plávaniu v rámci rehabilitácie?
– bežná, rekreačná forma plávania má veľmi nízky dopad na kĺby a pohybovú sústavu (nezaťažuje ju príliš); – ide o formu aktívneho strečingu a podporu mobility, pretože pri jednotlivých pohyboch dochádza k činnosti viacerých svalových skupín v dostatočnom rozsahu pohybu; – voda poskytuje primeraný odpor na to, aby dochádzalo k posilneniu aeróbnej kondície a zároveň k rehabilitácii postihnutých oblastí.
V prípade rehabilitácie je plávanie najčastejšie používané pri rôznych zraneniach a problémoch s chrbtom, pretože pri ňom chrbát nie je zaťažovaný ako pri iných pohybových aktivitách. Limitujúcim faktorom nie je ani vyššia hmotnosť jednotlivca. Záťaž síce nie je úplne eliminovaná, ale odpor vody a horizontálna poloha tela obmedzujú napätie v problémovej oblasti omnoho efektívnejšie, ako je tomu pri aktivitách v stoji na suchu. V rámci jednotlivých techník je pri problémoch s chrbtom najšetrnejší plavecký spôsob znak, pri ktorom ležíte vo vode na chrbte a tlak vody podporuje a stabilizuje zadnú časť tela. Vhodné však môžu byť aj ostatné plavecké štýly, všetko závisí od vážnosti a rozsahu vašich zdravotných ťažkostí.
V prípade niektorých vážnejších problémov a zranení však neprichádza do úvahy ani plávanie. Vtedy môže byť dobrým štartom rehabilitácie aj obyčajné vykonávanie jednoduchých pohybových cvikov vo vodnom prostredí. Napríklad mnoho neurochirurgov odporúča svojim pacientom po operácii chrbta začať len s ľahkou chôdzou vo vode, postupne pridávať pohyby rúk, trupu a až po určitom čase sa dopracovať ku klasickému plávaniu. Podobné postupy s úspechom používajú aj rôzne liečebno-rehabilitačné strediská.
Z praxe sú známe prípady (napríklad pri hernii, resp. vyskočení platničky), kedy je konzervatívna liečba (s dôrazom na vodoliečbu a plávanie) vhodnejšia ako samotná operácia. Je však dôležité stanoviť správnu diagnózu a nechať si poradiť od kvalifikovaných odborníkov. Hlavným záverom je ale to, že plávanie môže výrazne zrýchliť rehabilitačný a regeneračný proces pri mnohých zdravotných komplikáciách.
Foto zdroj: thinkstock