Mnohí z nás sa neustále snažia schudnúť, ale v niektorých prípadoch aj opačne – pribrať. Zdravým ľuďom stačí k splneniu týchto cieľov zvyčajne správne zloženie a časové rozloženie stravy plus cielený tréningový plán a samozrejme disciplína.
Môže však nastať situácia, kedy človek vyskúša všetky odporúčania týkajúce sa stravy aj pohybu a výsledok sa nechce dostaviť. V prípade, že robíte všetko pre to, aby ste schudli alebo pribrali a dôsledne plníte svoj plán no cieľ je v nedohľadne, treba čím skôr zistiť, či chyba nebude v poruche jedného z najdôležitejších hormonálnych producentov nášho tela – v štítnej žľaze.
Čo je to štítna žľaza a aké sú jej funkcie?
Štítna žľaza (glandula thyreoidea) je jednou z najväčších žliaz s vnútorným vylučovaním, je umiestnená v krku a zabezpečuje produkciu životne dôležitých látok – tyroxínu, trijódtyronín a kalcitonínu.
Tieto hormóny sa podieľajú na regulovaní metabolizmu a hladiny vápnika v krvi. Na správnu produkciu uvedených látok je nevyhnutný jód. Dostatočný príjem jódu však žiaľ nie je zárukou toho, že štítna žľaza bude fungovať správne. Na tento dôležitý orgán číhajú mnohé ochorenia, ktoré môžu byť vrodené alebo nastať dôsledkom rôznych zmenených stavov organizmu (po pôrode, po operácii, následkom úrazov a podobne). Najčastejšími ochoreniami, s ktorými súvisí aj nekontrolovateľná zmena hmotnosti, sú zvýšená funkcia (Hypertyreoidizmus) alebo naopak znížená funkcia štítnej zľazy (Hypotyreoidizmus).
Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Zvýšenej funkcie štítnej žľazy sa môžeme právom obávať vtedy, ak nevieme nijakým iným spôsobom vysvetliť neželané chudnutie, stratu hmotnosti a neschopnosť pribrať (napriek vhodným opatreniam). Ak sa ku chudnutiu pridruží celková hyperaktivita organizmu prejavujúca sa nespavosťou, nadmerným potením, nervozitou, zvýšený metabolizmus hlásiaci sa častejším hladom a častým vyprázdňovaním, je veľmi pravdepodobné, že sa môže jednať o poruchu štítnej žľazy charakteristickú nadmernou produkciou hormónov.
Znížená funkcia štítnej žľazy
V opačnom prípade – ak nevysvetliteľne priberáme a pociťujeme neustálu únavu, spavosť, spomalenosť, opuchy a duševné stavy depresií a apatie, môžeme trpieť práve zníženou funkciou štítnej žľazy.
Obidve poruchy sú v súčasnosti liečiteľné farmakologicky, chirurgicky alebo prostredníctvom rádioterapie. Po chirurgickom zákroku je pacient niekoľko dní hospitalizovaný a približne do týždňa je schopný vrátiť sa do bežného denného kolobehu povinností.
Napriek tomu, že zníženou alebo zvýšenou funkciou štítnej žľazy trpia v súčasnosti približne iba dve percentá populácie, netreba príznaky prehliadať a tento problém zanedbať. Je niekoľko rizikových faktorov a príznakov, ktoré vám pomôžu určiť, že niečo so štítnou žľazou nie je v poriadku. Medzi málo známe a preto často prehliadané rizikové faktory patria napríklad aj také skutočnosti, ako šedivenie vlasov v mladom veku, ľaváctvo, sklony k migréne alebo k výskytu syndrómu karpálneho tunela.
K známejším rizikovým faktorom zaraďujeme výskyt ochorenia v rodine (najmä v ženskej časti rodiny – u matky, tety, starej matky), pridružené autoimunitné ochorenia, teplota tela, ktorá je buď nižšia (prejavujúca sa neustále studenými končatinami) alebo vyššia (prejavujúca sa návalmi tepla) ako by mala byť u zdravého človeka.
Foto zdroj: thinkstock