V úvodníku a rubrike osobný tréner ste sa mohli dočítať, že každí sme jedineční a že to čo niekomu veľmi pomáha môže inému uškodiť. Hovorí sa: Čo človek to osobnosť. Väčšinou sa myslí na intelektuálnu stránku, ale to isté môžeme tvrdiť aj o našom tele. Na svete je asi 6 miliárd ľudí a pritom sa nenájdu dvaja rovnakí. Dokonca aj jednovaječné dvojčatá sa líšia. To ako naše telo reaguje (na záťaž, príjem potravy, v čase regenerácie atď.) je nám dané geneticky a mi s tým nič nenarobíme.
Snáh o rozdelenie ľudí do kategórii podľa telesného typu je viac. Podľa jedného z nich (Sheldonova metóda) poznáme 3 základné typy – Ektomorf, Endomorf a Mezomorf.
O jednom svojom kamarátovi môžem bez problémov prehlásiť, že je
Ektomorf
. Už na prvý pohľad je veľmi chudý. Môže jesť čo chce a na váhe sa to neprejaví. Má veľmi rýchly metabolizmus. Asi mu teraz závidí jeho prirodzenú štíhlosť nejedna dáma. On z toho však veľkú radosť nikdy nemal. Jedného dňa sa rozhodol, že naberie svaly. Venoval cvičeniu skutočne veľa času a do kvalitných potravín a prípravkov investoval nemalé peniaze. Pribrať sa mu podarilo, ale potreboval na to vynaložiť skutočne veľké úsilie. Ak len nakrátko prestane cvičiť, rýchlo stráca svoje ťažko nadobudnuté svaly.Ektomorf má krehkú telesnú stavbu, je prirodzene štíhly, má rýchly metabolizmus, málo telesného tuku a dlhé štíhle končatiny.
Endomorf
má úplne iné starosti. Má pomalý metabolizmus a ak si nedá pozor, ľahko a rýchlo priberie. Nerobí mu však problém získať svalovú hmotu. Sú to zväčša ľudia oblých tvarov s vyšším podielom tuku.
Mezomorf
má od prírody svalnatú postavu. Dal by sa označiť ako zlatá stredná cesta medzi Endomorfom a Ektomorfom – rýchle budovanie svalovej hmoty a ľahké získanie, alebo znižovanie telesnej hmoty.
Nájsť človeka, ktorý bude čistokrvný ektomorf, endomorf, alebo mezomorf nie je ľahké. Ak sa pozriete na obrázok (kliknutím sa dá zväčšiť), zistíte, že tieto základné telesné typy tvoria akýsi trojuholník. Čísla v ňom sú ľudia s rôznymi telesnými vlastnosťami. Čím viac je bližšie k vrcholu, tým viac sa ponáša na jeden so základných typov.
A prečo by sme mali poznať svoj telesný typ? Ak netrénujete v súlade so svojím telesným typom, môže sa stať že trénujete viac než je nutné.
Tréningové rady:
- Ak ste ektomorf a chcete nabrať svalovú hmotu, vyvarujte sa aeróbnej záťaži (rýchla chôdza, beh, cyklistika atď.), v posilňovniach majte medzi sériami dlhé prestávky a vykonávajte málo opakovaní s veľkými váhami.
- Ak ste endomorf a chcete schudnúť, vykonávajte naopak aeróbnych aktivít čo najviac. V posilňovni vykonávajte množstvo opakovaní so zvýšenou rýchlosťou a majte čo najkratšie prestávky medzi cvičeniami. Najvhodnejší je systém kruhového tréningu.
- Ak ste mezomorf, robte všetko priemerne. Priemerne aeróbnych aktivít a v posilňovni stredné množstvo opakovaní (7-12) s odpočinkom asi 2 minúty.
Foto zdroj: thinkstock