Takmer každý človek aspoň raz v živote zažil kratšie či dlhšie obdobie, kedy sa v noci prebúdzal na kŕče v lýtkach alebo chodidlách alebo musel kvôli nepríjemným kŕčom odísť skôr z posilňovne či plavárne. Niekedy obdobie kŕčov prejde samo, no väčšinou je potrebné telu pomôcť. Na to, aby sme boli schopní výskytu kŕčov predchádzať, je potrebné vedieť, čo kŕče spôsobuje, aké sú príčiny ich vzniku, pretrvávania a opakovania.
Kŕče – Medzi najčastejšie príčiny patria:
Neprimeraná fyzická záťaž a dlhodobé preťažovanie organizmu – pri fyzickej záťaži, napríklad pri športe, sa pri potení okrem vody vylučuje množstvo minerálov a stopových prvkov. Minerály sú nevyhnutné na zabezpečenie správneho chodu telesných funkcií. Narušená rovnováha, resp. nedostatok nižšie uvedených prvkov býva častou príčinou výskytu kŕčov:
Dehydratácia – spôsobuje elektrolytickú nerovnováhu.
Užívanie niektorých liekov – je známe, že napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie môže za istých okolností narušovať vnútorné prostredie, čoho následkom môže byť výskyt kŕčov. Tento jav je však skôr zriedkavý.
Nadmerná konzumácia alkoholu.
Tehotenstvo – počas tehotenstva, no hlavne pred otehotnením sa vo všeobecnosti odporúča prijímať vyššie množstvá minerálov, stopových prvkov a vitamínov, keďže tehotenstvo je veľká záťaž na organizmus ženy.
Práca pri extrémne nízkych, resp. extrémne vysokých teplotách.
Mechanické pôsobenie – nesprávna veľkosť a tvar topánky, príliš vysoké opätky, topánky bez klenby atď. Takisto u osôb s plochými nohami sú výskyty kŕčov častejšie.
Nedostatočné prekrvenie dolných končatín – tesné ponožky alebo čižmy a iné.
Kŕče môžu byť tiež dôsledkom iných chorôb, napríklad ochorenia obličiek, pečene, štítnej žľazy a iných vnútorných orgánov.
Ako sa zbaviť kŕčov:
Kŕč ako taký je prudké stiahnutie a dočasné zhrubnutie svalu. Pri samotnom výskyte kŕču je najdôležitejšie prestať vykonávať pohyb, ktorý kŕč vyvolal a snažiť sa sval natiahnuť. Niekedy to nie je ľahké, lebo zhrubnutie svalu bráni jeho natiahnutiu, preto postupujte pomaly a opatrne. Pokiaľ sa kŕč nachádza v svale chodidla, ideálne je prechádzať sa. Skôr či neskôr sa sval natiahne späť do pôvodnej polohy a prestane bolieť.
Tento proces (kŕč) môže trvať niekoľko sekúnd až desiatky minút. V niektorých prípadoch, hlavne pri kŕčoch v chodidlách, pomáha tiež masáž.
Pokiaľ sa kŕč nachádza v lýtku, je potrebné pomaly pritláčať pätu k zemi, až sa sval opäť natiahne. Pri kŕči stehenné svalu je potrebné zaujať polohu, pri ktorej sa naťahuje ten konkrétny sval. Po odznení kŕču sa neodporúča vracať k cviku resp. pohybu, ktorý kŕč vyvolať. Je takmer isté, že sa kŕč objaví znovu.
Prevencia kŕčov spočíva v odstránení vyššie uvedených príčin. To znamená prijímať dostatok minerálov, stopových prvkov a vitamínov, piť dostatočného množstva tekutín a primerane zaťažovať organizmus pri cvičení. Pri plánovanej vyššej záťaži sa odporúča piť izotonické nápoje. Pri výskyte kŕčov sa odporúča užívať doplnky výživy obsahujúce vápnik a horčík, prípadne draslík a do stravy zaradiť potraviny bohaté na tieto prvky.
Foto zdroj: thinkstock