Príťahy činky na lavičke patria do skupiny základných cvikov na rozvoj svalstva chrbta. Obvykle sa využíva variant s neutrálnym úchopom. Znamená to, že jednoručná činka je držaná tak, aby dlaň smerovala k telu.
Pri využívaní neutrálneho, ako aj pronačného úchopu, rozvíja cvik prakticky celé spektrum chrbtového svalstva (horná a stredná časť). Na obrázkoch ako aj v samotnom článku sa venujem variantu s neutrálnym úchopom, ktorý je najpoužívanejší.
Príťahy činky v kľaku na lavičke zapájajú široký sval chrbta (m. latissimus dorsi), veľký sval oblý (m. teres major), malý sval oblý (m. teres minor), sval rombický (m. rhomboideus), sval podhrebeňový (m. infraspinatus) a zadnú hlavu deltového svalu (m. deltoideus – pars posterior).
Prevedenie: Príťahy činky v kľaku na lavičke umožňujú precvičiť samostatne pravú a ľavú časť chrbta. Odporúčam začínať tou slabšou stranou. Zvyčajne je to u pravákov ľavá ruka a u ľavákov naopak. Na začiatku série budete mať dostatok energie a sústredenia na poctivé precvičenie. Ak je slabšia ruka cvičená až na záver, môže sa stať že sa „odflákne“ a rozdiel sa ešte prehlbuje.
Ak ste pravák, kľaknite si na lavičku pravým kolenom a pravou rukou sa o lavičku oprite. Chrbát je prirodzene prehnutý a ostáva tak počas celej doby cvičenia. Pravá ruka je približne kolmo na podložku – pod ramenom.
Do ľavej ruky uchopte jednoručnú činku. Dlaň smeruje k telu. Na začiatku pohybu je ľavá ruka vystretá a činka spustená k zemi. Pohlaď smeruje mierne pred seba. Je možné sa pozerať aj priamo pred seba a kontrolovať správnosť pohybu v zrkadle.
Začnite priťahovať činku s vedomým zapájaním chrbtového svalstva. Snažte sa do pohybu čo najmenej zapájať biceps na úkor svalov chrbta.
Lakeť sa snažte vytiahnuť čo najvyššie. Keď je už lakeť vyššie ako trup, môže sa mierne vytáčať a lakeť tak dostať ešte o niečo vyššie. Toto mierne vytočenie pomôže k účinnejšiemu zapojeniu svalu rombickému a hornej časti širokého svalu chrbta. Po dosiahnutí hornej krajnej polohy na sekundu pohyb zastavte a precíťte vrchol kontrakcie.
Po uplynutí tohto okamihu spúšťajte činku späť do počiatočnej polohy. Aktívny pohyb hore, ako aj samotné spúšťanie musí byť vykonávané kontrolovane.
Dýchanie: Pred prvým opakovaním sa nadýchnite. Počas príťahu je dych zadržaný a pri dosahovaní najvyššej polohy lakťa vydychujte. Pri spúšťaní činky do štartovej polohy sa nadýchnite.
Chyby:
- Najčastejšou chybou je guľatý chrbát. Chrbát musí ostať počas celej doby prirodzene prehnutý a spevnený. V opačnom prípade sa vystavujete veľkému riziku poranenia – predovšetkým driekovej časti chrbtice.
- Švihové vykonávanie cviku.
- Neprimeraná záťaž a z nej prameniace ďalšie chyby: guľatý chrbát, malý rozsah pohybu atď.
- Ruka ktorá má slúžiť ako opora je priveľmi pred telom. Klesá účinok opory a cvičenec má tendenciu guľatiť sa. Zachovajte preto ruku približne kolmo na podložku.