Proteínové suplementy získavané z kravského mlieka sú najpopulárnejšie na trhu. Obsahujú kazeín a srvátku.
Proteíny sa z plnotučného kravského mlieka získavajú šetrným filtračným procesom separovania laktózy a tuku, ktorý zachováva oba hlavné bielkovinové komponenty neporušené. Kazeín sa najčastejšie vyskytuje vo forme zmesi s inými látkami, kým srvátka väčšinou v čistej forme bez prímesí. Kazeín tvorí približne 80% bielkovín z mlieka, srvátka zvyšných 20%.
Proteíny z mlieka je najvhodnejšie konzumovať medzi jednotlivými jedlami a pred spaním. Keďže sa kazeín rozkladá pomaly, zásobuje svaly aminokyselinami počas celej noci. Naopak srvátka sa do organizmu vstrebáva rýchlo, preto sa jej užívanie odporúča pred výkonom a bezprostredne po ňom.
Obsah mliečnych proteínov je obvykle uvádzaný na obaloch výživových doplnkov, a to buď ako koncentrát mliečnych proteínov (MPC) alebo izolát mliečnych proteínov (MPI). Koncentrát mliečnych proteínov (MPC) obsahuje približne 80% bielkovín a 5% laktózy. Získava sa ultrafiltráciou, pri ktorej sa z mlieka pri rôznych teplotných stupňoch prechodom cez priepustné membrány odstraňuje jeho tekutá zložka, teda voda. Väčšie molekuly bielkovín, ktoré cez membránu neprejdú sa izolujú a použijú na ďalšie spracovanie. Izolát mliečnych proteínov (MPI) sa obvykle vyrába vyzrážaním srvátky a kazeínu a ich následným izolovaním z odstredeného mlieka. Tento proces často vyžaduje diafiltráciu, proces, kedy sa vodou vymýva laktóza, čím sa dosiahne proteínový izolát obsahujúci až 90% proteínov a len veľmi málo laktózy a tuku.
Kazeín nie je rozpustný vo vode, preto sa trávi oveľa dlhšie ako rastlinné proteíny. Niektoré druhy sú stráviteľné až po siedmych hodinách od užitia. To znamená, že aminokyseliny sa do organizmu uvoľňujú postupne, počas celej doby trávenia, čo zabraňuje katabolizácii svalov.
Kazeín – Najrozšírenejšie druhy:
Kazeinát (obvykle s pridaním vápnika, sodíka alebo draslíka). Kazeinát obsahuje viac než 90% proteínov. Najrozpustnejšie formy kazeínu sa pred užitím zmiešavajú s tekutinou. Rozpustné alebo čiastočne rozpustné formy kazeínu sú u športovcov obľúbenejšie. Micelárny kazeín (MC) sa vyrába separovaním kazeínu z laktózy, tuku a srvátky prostredníctvom mikrofiltrácie. Tento proces prebieha pri nižších teplotách za použitia keramických filtrov, ktoré nenarušia proteínové väzby. V niektorých prípadoch sa získaný proteín dehydruje, čo znižuje jeho rozpustnosť a robí ho najmenej stráviteľnou bielkovinou na trhu.
Hydrolyzovaný kazeín (HCP). HCP sa dosahuje hydrolýzou kazeínu. Proces hydrolýzy ničí väzby medzi aminokyselinami a vytvára z nich proteíny s kratším bielkovinovým reťazcom. Absorbuje sa prakticky okamžite po užití, preto sa jeho konzumácia odporúča pred alebo po tréningu. Má mierne horkastú chuť.
Srvátka – najčastejšie formy:
Srvátkový koncentrát (WPC). Vyrába sa prostredníctvom ultrafiltračných a diafiltračných procesov. Tieto techniky zanechávajú väčšinu bielkovinových reťazcov neporušených. Obsahuje 70-80% bielkovín a malé množstvo sacharidov a tuku. Preto je srvátka vo všeobecnosti rýchlo stráviteľná.
Srvátkový izolát (WPI). Je čistejší ako WPC, pretože prebieha dlhším filtrovaním a procesom iónovej chromatografie. Obsahuje viac než 90% bielkovín. Nevýhodou je, že v procese filtrácií sa ničia niektoré z proteínových väzieb. Keďže obsahuje menej sacharidov a tukov, je rýchlejšie stráviteľný.
Hydrolyzovaná srvátka (WPH) sa vyrába tak, že WPC a WPI sa podrobia ďalšiemu kroku v spracovaní, čím sa narušia aminokyselinové väzby. Vstrebáva sa extrémne rýchlo. Tak ako HPC, má horkastú chuť. Najvhodnejší typ bielkoviny na užitie hneď po tréningu.
Foto zdroj: thinkstock