Koľko máš rokov a kedy si sa s kulturistikou prvý kráť stretol?
Mám 20 rokov, s kulturistikou som sa prvýkrát stretol keď som mal 14, ešte ako hokejista. V rámci prípravy na suchu som si zaobstaral lavičku na benč a pár nakladacích jednoručiek.
Pamätáš si úplne prvý moment, kedy si si povedal, že chceš byt kulturistom?
Bolo to keď som mal 15. Kúpil som si svoj prvý časopis o kulturistike v ktorom na mňa urobil obrovský dojem článok o Jay Cutlerovi. Pripadal mi neskutočný. Začal som sa podrobne zaoberať tréningom, doplnkami výživy a celkovo všetkým čo s bodybuildingom súviselo. Pamätám si keď mi otec prvýkrát doniesol z lekárne aminokyseliny. Vtedy som sa chodil asi 5 krát do dňa prezerať v zrkadle či som už dačo podrástol :) Zhruba v tom období ma prestával napĺňať hokej, novému trénerovi som pravdepodobne nezapasoval, čo sa odzrkadľovalo aj na mojom pobyte na ľade. Vtedy som sa rozhodol naplno venovať posilňovaniu.
Kedy si začal myslieť na prvú súťaž?
Pár mesiacov odkedy som zavesil korčule na klinec. Spoznal som Tomáša Hladkého, ktorý bol vychádzajúcou hviezdou medzi naturálnymi kulturistami a on mi poradil aby som to skúsil na rok aj ja medzi juniormi. Veľmi mi pomohol v začiatkoch, najmä v príprave na prvú súťaž. Doteraz sme skvelí kamaráti.
Aké máš doterajšie úspechy na súťažiach a aké sú tvoje ciele do budúcnosti?
Za najvýznamnejšie považujem jednoznačne 3. miesto v najťažšej kategórii na M-SR juniorov konané tohto roku v Prešove. Je to najmä preto, že na súťaž som sa pripravoval bez akejkoľvek dopingovej pomoci. Naviac sa mi podarilo umiestniť pred chalanmi, ktorých považujem za talentovaných kulturistov a o menách ako Hyben, Habaj či Podolák budeme ešte v budúcnosti určite počuť. Čo sa týka ďalších súťaží, vypichol by som 2. (2003) a 3. (2004) miesto na Grand prix kondičných kulturistov Aminostar cup a 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska kondičných kulturistov 2003, všetko v kategórii juniori. Momentálne sa pripravujem na jarnú republiku juniorov a mojím cieľom je nominácia na Majstrovstvá Európy 2006. Štart na jesenných súťažiach závisí od termínu konania juniorských súťaží, budem už totiž limitovaný vekom. Potom plánujem minimálne 2-ročnú prestávku od súťaženia. Nakoľko si však dostatočne vážim svoje zdravie, nepredpokladám ďalšie pôsobenie v mužskej kategórii. Uznávam, každého kto tam súťaží a je mi jasné čo musí pre tento šport odovzdať, ale pre mňa nie je kulturistika až takou prioritou aby som jej obetoval úplne všetko. A uznajte, investovať ročne plno peňazí do prípravy a chodiť si po 7.-8. miesto nemá zmysel.
Kto ti pomáha s prípravou na súťaže?
Bez finančnej, časovej či psychickej podpory mojich rodičov by som nemohol tento šport robiť. Napriek tomu, že majú obaja ako doktori voči športovej kulturistike značné výhrady, vždy stáli za mnou a pomáhali mi zo všetkých síl. Nepoznám veľa ľudí, ktorí by mali podobné šťastie a viem, že ak som v živote niečo naozaj vyhral tak sú to práve oni. Aj touto cestou by som sa im chcel za všetko poďakovať. Veľkou mierou mi pomáha aj tréner Dušan Matúšik. Spolupracujeme spolu už 3 roky a pod jeho vedením som zaznamenal obrovský výkonnostný progres. Môžem povedať, že je to na slovo vzatý odborník so správnymi názormi.
Zostavu na závody si pripravuješ sám, alebo ti stým niekto pomáha?
Z vlastnej skúsenosti viem, že keď mi s ňou niekto pomáha je to oveľa horšie. Naposledy som si zostavu robil úplne sám a bola lepšia ako tie predtým, s ktorými mi vždy niekto pomáhal. Keďže však budú juniori u nás doma v Dubnici, pripravím si tentoraz pre domáce publikum niečo špeciálne ;)
Ako vyzerá tvoja predsúťažná diéta?
V podstate je zhodná s objemovou. Obe sú tvorené 5-6 jedlami zloženými z kuracích pŕs a ryže + 3x proteín do dňa. Viem že to nie je práve najpestrejšie, ale mám to už tak zabehnuté a najviac sa mi to osvedčilo. V objeme k tomuto pridávam aj bežnú stravu. Základ je aby som do seba dostal kulturistické jedlo a v ostatnej strave sa nijako neobmedzujem. Nie som zástancom takzvaných sacharidových vĺn či bielkovinovej diéty.
Ako sa pred závodmi odvodňuješ?
Najúčinnejšia mi prichádza sodno-draselná pumpa s klasickou cukrovačkou. Je pravda, že na poslednej súťaži v Prešove ma trochu zradila, ale v prípade že vyjde, vie znásobiť už aj tak skvelú formu.
Ako vyzerá tvoj tréning v objemovej a v rysovacej fáze ?
V tomto sa spolieham úplne na trénera. Zhruba každé 2 týždne prídem za ním, on ma obzrie a na základe toho ďalej postupujeme. Zo zásady sa však snažíme dávkovať skôr vysoké váhy, ktoré mi berú lepšie ako stredné či nižšie. V diéte už idem dvojfázovo a posledné týždne pred súťažou vynechávam odpočinkové dni a zaraďujem trojfázový tréning. Ten záver je najhorší lebo síl už moc neostáva a záťaž sa stále stupňuje, ale výsledok stojí za to.
Trénuješ sám alebo so sparingpartnerom?
Často mám problém zosúladiť štúdium a iné aktivity s tréningom a preto by bolo problematické dohodnúť sa s niekým dopredu na fixnej hodine. Doma v Púchove cvičím sám, keď som však v škole v Trnave, tak si niekedy s kolegami z Fortuny spojíme tréning a musím uznať, že tréning so sparingom má obrovské množstvo výhod. Najdôležitejší ja asi motivačný faktor.
Ktorú partiu pokladáš za svoju najlepšiu a ktorú najhoršiu ?
Snažím sa skôr klásť dôraz na celkovú symetriu. Najväčší problém mám jednoznačne s rukami, nie že by neboli vyvážené so zvyškom, ale v dnešnej dobe sú v kurze obrovské masívne končatiny. Ak by som mal vybrať najlepšiu tak by to bol asi chrbát, alebo stehná.
Prezradíš nám svoju výšku a váhu mimo sezónu a na závodoch?
Výšku mám +/- 180cm. Moja momentálna váha je 106kg a som zhruba v 75% objemu. Aká bude na jar to si netrúfam odhadnúť a ani sa podľa toho neriadim. Radšej kvalitných vysekaných 93 ako nedotiahnutých 96kg. Pre porovnanie, na poslednej súťaži v Prešove som mal 87kg…
Mohol by si uviesť svoje miery ?
Z mier poznám iba ruku. Tá väčšia :) má obvod 47cm, problém je však v tom že ich mám pridlhé, čo ich opticky zmenšuje. Riadim sa skôr vizuálnym pohľadom do zrkadla a jednotlivými pomermi medzi partiami. Pri páse 90cm potrebujete oveľa väčší objem vrchného pletenca ako pri 80cm, aby ste zachovali symetriu.
Aké sú tvoje maximálne výkony?
Benchpress 160kg, drep do sedu na lavičku 250kg, mŕtvy len orientačne okolo 210kg.
Používaš nejaké doplnky stravy?
Používam všetky dostupné legálne prípravky na trhu. Ich druh a množstvo závisí od stupňa prípravy a množstva financií.
Čo si dávaš pred tréningom a po tréningu?
Nie vždy je na predtréningovú prípravu dostatok času, ale keď som v ideálnych podmienkach doma tak si dávam hodinu pred tréningom trocha ananásu v konzerve + aminokyseliny. Zhruba pol hodinu pred kreatín (ak ho vtedy používam) a BCAA. Tesne pred odchodom z domu ešte glukózu a ak som v diéte tak aj kofeín, C-vitamín a karnitín. Po tréningu sú to hlavne aminokyseliny, CFM proteín a také veci ako glutamín, kreatín, glukóza, kyselina lystová a minerály. Opäť závisí najmä od stupňa prípravy v ktorom sa nachádzam.
Galéria OBRÁZKOV |
Róbert Talafa v objeme – 105kg (2005) |
Autor hornej fotografie: Igor Kopček