Či už je vašim cieľom pekná postava, psychická pohoda, prípadne zlepšenie fyzickej kondície, stepper je ďalším z kategórie aeróbnych prístrojov, ktorý si môžete rýchlo obľúbiť nielen kvôli jeho pozitívnym vplyvom na srdcovo-cievny a obehový systém.
Výhodou stepperov, ktoré sú určené hlavne na domáce použitie, je to, že nezaberajú veľa miesta, dajú sa ľahko skladovať a nevyžadujú veľa údržby. Preto je ich použitie v pohodlí domova veľmi praktické.
Steppery vlastne vo svojej základnej podstate simulujú chôdzu po schodoch. Navyše, v porovnaní práve s chôdzou po schodoch nezaťažujú až tak kĺby a sú preto vhodnejšie pre ľudí s nadváhou a kĺbovými problémami. Keďže telo je pri pohybe voľne v priestore a vzpriamené, sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú určité problémy s chrbtom a ktorým nevyhovuje napríklad statická poloha v predklone na rotopede (resp. cyklotrenažéri).
Stepper funguje tak, že sa postavíte chodidlami na dve pohyblivé plošiny, nastavíte si konkrétne funkcie a potom už len prenášate váhu tela striedavo z jednej nohy na druhú. Medzi základné funkcie, ktoré si môžete u niektorých stepperov nastaviť, patrí sledovanie počtu krokov, celkový čas tréningu, spotrebovaná energia, prejdená vzdialenosť alebo tepová frekvencia. Tie jednoduchšie prístroje neobsahujú držiaky na ruky a sú náročnejšie na stabilitu, no samozrejme si môžete zaobstarať aj také, ktoré držiaky majú.
Hlavné svalové skupiny, ktoré sa zapájajú do pohybu sú stehenné svaly (kvadricepsy a hamstringy), sedacie svaly, ale aj lýtka a niektoré menšie stabilizačné svaly. Zapojenie jednotlivých skupín však záleží aj od toho, aký pohyb na stepperi vykonávate.
Ak sú to hlbšie zábery, zapájate viac štvorhlavý sval stehna (kvadriceps). Naopak, ak to budú plytšie zábery, o niečo viac budete zapájať sedacie svaly, hamstringy a lýtka. Steppery bývajú obľúbené hlavne u žien, keďže aktivujú ich časté problémové partie.
Pri cvičení na väčšine druhov stepperov si môžete do určitej miery prispôsobovať odpor a intenzitu vykonávanej aktivity podľa vašej výkonnostnej úrovne, cieľov alebo typu aeróbneho tréningovej jednotky. Dbajte na správny, teda vzpriamený postoj a vyvarujte sa aj vytáčaniu kolien do strán alebo dovnútra.
Problémom niektorých jednoduchších stepperov a ministepperov je bohužiaľ to, že nie sú prispôsobené na záťaž, ktorá je na nich vyvíjaná prostredníctvom dlhotrvajúcich a dlhodobých cvičení. Na menej kvalitných stepperoch sa niekedy už po pár týždňoch objavuje otravné vŕzganie, prípadne iné chyby technického charakteru. Preto je stále výhodnejšie investovať peniaze do kvalitnejších a profesionálnejších stepperov, aj keď sa môžu javiť ako cenovo nevýhodné.
Foto zdroj: thinkstock