Niektorí jedinci bývajú náchylnejší na vznik určitých typov ochorení. Sú častejšie prechladnutí, majú viacej chrípok počas roka, sú menej odolní voči pôsobeniu baktérii a infekcií. Väčšinou za to môže práve oslabená činnosť imunitného systému, ktorý navyše prirodzene slabne aj s pribúdajúcimi rokmi.
To je dôvodom, prečo starší ľudia reagujú vo všeobecnosti horšie na ochranné účinky liekov. Tiež platí to, že mladší jedinec so silnejšou imunitou sa dokáže rýchlejšie dostať z už vzniknutej choroby. Sú veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, ale to neznamená, že sme úplne bezmocní. Samozrejme, že funkcie imunitného systému je možné podporiť zosilnenou prevenciou a zaistiť tak, aby sa vedel brániť ešte efektívnejšie.
Jednotlivé prvky imunitného systému sa spájajú do väčších skupín, ktoré chránia naše telo. Ľudia, ktorí sa nestravujú správne, nespia dostatočne veľa, majú málo pohybu a celkovo nevhodný životný štýl, majú tieto prvky oslabené.
Každodenné faktory, ktoré znižujú imunitu
Nemusia byť natoľko slabé, aby to spôsobilo nejakú vážnu chorobu, ale budú v takom stave, ktorý je výhodný pre útok vírusov a baktérii. Aj menší nedostatok kľúčových mikroživín a aktívnych látok môže spôsobiť narušenú obranyschopnosť organizmu.
Prevencia vhodnou stravou je v tomto smere dôležitá počas celého roka, no jej dôležitosť samozrejme vzrastá s nástupom chrípkových období a v rizikových fázach roka. Prejdime už ale k jednotlivými skupinám potravín, ktoré majú výraznejší vplyv na podporenie imunitných funkcií.
Bielkoviny a imunita
Keďže základným stavebným kameňom viacerých kľúčových častí imunitného systému sú bielkoviny, nemali by sme podceňovať ich celkové zastúpenie v našej strave. Nezastupiteľné sú napríklad aj pri vytváraní určitých protilátok a bielych krviniek, čo zabezpečí efektívnejšie vyhľadávanie a ničenie baktérii alebo parazitov v organizme.
Poznámka David: Bielkoviny by sa nemali ani preceňovať. Ich nadužívanie môže mať rovnako negatívny vplyv na imunitu ako nedostatok.
Mnohé potraviny s vyšším množstvom proteínov sú aj veľmi dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, železa, zinku a selénu, ktoré tiež zosilňujú imunitu.
Bežná strava väčšinou nie je natoľko chudobná na bielkoviny, aby to malo značne negatívny vplyv na imunitný systém, no pozor by si mali dať hlavne starší ľudia a vegetariáni. Vyhýbajte sa bielkovinovým jedlám s vyšším zastúpením nasýtených tukov a vyprážaným potravinám. Namiesto toho konzumujte chudé mäso, ryby, strukoviny, vajcia alebo mliečne výrobky.
Zo spomenutých mliečnych výrobkov sú v tomto ohľade najvhodnejšie biele jogurty s aktívnymi kultúrami a zakysané mliečne výrobky. Určite ste už počuli, že hlavná časť imunitných buniek sa nachádza v orgánoch brušnej dutiny. Je preto pochopiteľné, že správne trávenie tu bude zohrávať hlavnú rolu.
Živé kultúry prítomné v týchto potravinách dodávajú do tráviacej sústavy prospešne pôsobiace baktérie, ktoré sú účinné proti nepriateľským mikróbom.
Tip: Existujú špecializované doplnky výživy na podporu imunity
Prechádzame k ďalšej skupine potravín, ktorú tvoria orechy, semienka a plody mora. Okrem toho, že všetky obsahujú celkovo veľké množstvá prospešných látok, majú spoločné aj to, že sú bohatými zdrojmi zinku a selénu. Štúdie potvrdzujú, že ľudia s nedostatkom týchto živín (hlavne v pokročilejšom veku) ťažšie bojujú s rôznymi infekciami. Zinok a selén majú antioxidačné účinky, antibakteriálne účinky a zabezpečujú rýchlejšiu obnovu imunitných buniek.
Foto zdroj: thinkstock