Kvalitný spánok je pre každého športujúceho človeka nesmierne dôležitý, pretože je hlavným faktorom ovplyvňujúcim regeneráciu. V súčasnosti má však čoraz viac ľudí so spánkom a jeho kvalitou problémy. Poďme sa teda pozrieť na spôsoby, ktorými sa tieto problémy dajú odstrániť, prípadne aspoň zmierniť.
Skúste si vybudovať rutinu, pomocou ktorej sa pred spánkom upokojíte a zrelaxujete. Ako prvé si môžete spísať všetky dôležité veci, ktoré máte urobiť nasledujúci deň. Aspoň čiastočne to pomôže vyčistiť vaše myšlienky a nebudete musieť na všetky tie povinnosti intenzívne myslieť v čase pred spánkom. Overeným prostriedkom je rýchla sprcha a pitie nejakého upokojujúceho bylinného čaju (vyvarujte sa čajom, ktoré obsahujú povzbudzujúce látky). Podobne aj mlieku sa zvyknú pripisovať upokojujúce účinky. Je to spôsobené hlavne aminokyselinou tryptofán, ktorá má vplyv na vyššiu tvorbu serotonínu, čím sa následne znižuje aktivita mozgu.
Izba, v ktorej spávate, by v ideálnom prípade nemala obsahovať žiadne elektronické zaradenia. Tie vyžarujú elektromagnetické frekvencie a negatívne ovplyvňujú kvalitu vášho spánku. Ak tam už nejaké sú, počas noci by ste ich mali vypnúť a odpojiť od elektrického prúdu.
Minimálne 20-30 minút pred spaním by ste nemali sledovať televíziu a ani pracovať na počítači. V opačnom prípade oddialite čas zaspávania a organizmus sa bude dlhšie udržiavať vo vyšších obrátkach. Tiež sa neodporúča nechávať mobil položený v blízkosti hlavy.
Ďalšie odporúčanie sa týka vybavenia miestnosti, v ktorej pravidelne spíte. Jednoducho povedané, táto miestnosť má byť skromne vybavená a nemali by sa v nej nachádzať žiadne zbytočné predmety. Úplne postačuje jednoduchý skriňový nábytok, veľká posteľ, nočný stolík, lampa, prípadne pár kníh a iné maličkosti.
Dávajte si pozor na to, aby ste sa pár hodín pred spánkom nevenovali príliš intenzívnym a dlhšie trvajúcim tréningom. Naproti tomu, posilňovacie a aeróbne cvičenia vykonávané v priebehu dňa vám pomôžu pri zaspávaní, keďže nimi telo unavíte. Platí to najmä po ťažkých tréningoch nôh. S navodením spánku môžu pomôcť aj rôzne typy relaxačných cvičení, napínanie svalov, dýchacie a meditačné cvičenia.
Posledné tipy patria zároveň medzi tie najzákladnejšie. Choďte do postele vtedy, keď ste unavení a nesnažte sa bojovať s vlastným telom a umelo oddiaľovať čas spánku. Organizmus si spravidla sám reguluje, kedy je pre neho ten najlepší čas na odpočinok. Popri tom sa však zároveň usilujte o to, aby ste išli do postele v približne rovnaký čas a vybudovali si tak návyk. Ak sa vám podarí zosúladiť tieto dva vplyvy, budete zaspávať rýchlo a váš spánok bude aj kvalitnejší.
Začnite používať niektoré z vyššie spomenutých odporúčaní a uvidíte, že kvalita vášho spánku sa zlepší.
Foto zdroj: thinkstock