Myslím si, že nie je veľmi šťastné, ak mnoho ľudí v posilňovniach považuje tréning iba za prostriedok nadobudnutia svalovej hmoty. Samozrejme, pravidelné cvičenie svalstvo vytvára, ale okrem toho prináša mnoho iných pozitív.
Posilňovací tréning so závažiami, s odporom vlastného tela a s použitím rôznych tréningových náradí je v podstate najprístupnejšou metódou k vypracovaniu a udržaniu silného, zdravého, výkonného a estetického tela. Istý spôsob overovania a testovania svojich fyzických schopností by mal mať každý z nás a prečo nie práve posilňovanie. Zaznamenáte konkrétne a merateľné výsledky a z dlhodobého hľadiska budete vždy vedieť, či postupujete správne. Nielen pomocou cvičenia, ale aj vďaka diétam a rozumnému stravovaniu sa posilní sila vôle a disciplína.
Železná hra
Preto je celý tréningový proces so všetkým, čo k tomu patrí, nazývaný aj železným športom alebo železnou hrou. Formovanie tela môžeme prirovnať k výrobe kvalitnej oceľovej čepele. Telo si v priebehu svojej „výroby“ vytrpí mnoho úderov. Bohužiaľ, veľmi málo mladých cvičencov tento elementárny fakt pochopí a pojem železný šport si spájajú len s dvíhaním železa a budovaním svalov. A čo je ešte horšie, považujú to za akýsi prechodný stav. Trénovať začínajú s vidinou rýchlo nadobudnutého svalstva a ak sa im to podarí (väčšinou však nepodarí), tak skončia. To je veľká chyba!
Skutočný prínos dlhodobého a celoživotného posilňovania spočíva v mnohých oblastiach:
– tréning ozdravuje myseľ, podporuje mentálne schopnosti a pomáha pozerať sa na životné problémy z inej perspektívy
– dlhšie a kvalitnejšie užívanie ostatných oblasti života (za predpokladu dodržiavania stravovacích zásad a regenerácie)
– v podstate až do staroby si môžete udržiavať foremnú a estetickú postavu
– za pomoci sily a fyzickej zdatnosti z tréningu môžete viesť aktívny život aj v pokročilom veku
– výrazný zdravotný prínos, do ktorého môžeme zaradiť udržiavanie vhodného pomeru svaloviny a tuku, zníženie cholesterolu, zníženie krvného tlaku, posilnenie krvného obehu, prevenciu rednutia kostí, zlepšené držanie tela, atď.
– tréning zvyšuje sebadôveru a posilňuje vieru vo vlastné schopnosti
Po niekoľkých rokoch tréningu už budete veľmi dobre vedieť, aké pocity po cvičení mávate a nebudete sa ich chcieť vzdať. Každou ďalšou tréningovou jednotkou si budete uvedomovať, že ste pre seba urobili opäť niečo pozitívne. Každý tréning, povedzme aj po 10-20 rokoch pravidelného cvičenia, je krokom k upevneniu telesného a duševného zdravia.
Trénovať by ste mali účelne a rozumne po celý život. Budete mať z toho prospech vo forme fyzickej kondície, životnej energie, zábavy a nadovšetko dobrý pocit.
Foto zdroj: thinkstock