Ak sa nechcete zraniť pri cvičení, sústreďte sa na to, čo idete robiť. Na tréningu sa cvičia svaly, nie však jazykové.
Mnoho z tých, čo chudnú, cvičí tak trocha (alebo celkom) z donútenia. Iste, šport by mal človeka baviť, ale je celkom ľudské, že neraz ideme do posilňovne len preto, že „je čas“. Že to proste je potrebné, nutné, že sme si to sľúbili. Potom môže tréning byť niečím, čo chceme mať rýchlo z krku. Práve to sú veci, ktoré nás zvádzajú odfláknuť cvičenie, alebo sa rozptyľovať s kamarátmi a namiesto dvíhania činiek besedovať v hlúčikoch.
Sústredenie
Venujte svoju plnú pozornosť len tréningu a to od začiatku do konca. Už pri vstupe do posilňovne myslite na to, ktoré cviky budete dnes trénovať. Počas cvičenia vnímajte svoje svaly, precízne a pomaly veďte činky po dráhe, ktorá má byť vykonaná. Overujte si, či cvik vykonávate v správnej polohe a tempe, či dýchate tak, ako máte.
Toto plné sústredenie na každý pohyb a pocit nie je samoúčelné. Cviky vykonané správnou technikou a v plnom rozsahu dráhy sú nielen účinnejšie, ale aj bezpečnejšie. Kým svoje pohyby vedome riadite, menej ohrozujete svoje zdravie!
Podobne, ako pri jedení sa odporúča jesť pomaly a vnímať všetko, čo papáte, aj k cvičeniu pristupujte rovnako.
Neponáhľajte sa
Častou chybou je snaha odbaviť cvičenie čo najrýchlejšie. Áno, predpísaný počet pohybov činkami sa dá „odpumpovať“ aj za polovičný čas, účinnosť takého cvičenia však je oveľa menšia. Také cvičenie je takmer až stratou času. Navyše snaha o rýchle pohyby s činkami (alebo strojmi) zbytočne zaťažuje kĺby, šľachy, svaly a tým prudko stúpa riziko zranenia.
Pri posilňovaní treba robiť pohyby plynulo, pomaly, presne.
Ak máte málo času, buď nechoďte do posilňovne vôbec, alebo odcvičte menej cvikov, ale riadne. Rozhodne necvičte rýchlo, pretože tak sa cvičenie stáva neúčinným a zároveň nebezpečným!
Nebesedujte
Veľmi nebezpečná chyba pri cvičení je nesústredenosť. Často sa týka začiatočníkov, ktorí chodia cvičiť v húfikoch. Bežne sa dajú v posilňovni vidieť borci a borkyne jazykov, ktorí sa čulo rozprávajú a popritom sa mimochodom aj trocha hýbu na strojoch. Nie je vhodné jednou rukou cvičiť biceps a druhou telefón.
Akékoľvek rozptyľovanie sa pri cvičení je veľmi riskantné. Nesústredenie na cvičenie má za následok odfláknuté cviky. V lepšom prípade. V horšom prípade zranenie! Stačí chvíľu nedávať pozor na korektnú techniku a môžete si „zavriť“ zranenie.
V posilňovni sa preto radšej s nikým veľmi nerozprávajte. Dá sa povedať pár slov, ak nikto z diskutujúcich práve necvičí, ale to zas vedie k príliš dlhým pauzám medzi cvikmi, počas ktorých môžete vychladnúť… Aj to zvyšuje riziko zranenia.
Ak chodíte do posilňovne viacerí, obmedzte svoju komunikáciu na občasnú výmenu vety, dvoch. Najlepšie, ak sa navzájom podporujete k cvičeniu. Nechoďte cvičiť s nikým, kto je „ukecaný“. Hovorní ľudia nemajú mieru, nevedia, kedy prestať. Vyhýbajte sa im.
Časovanie
Je lepšie, ak si svoju porciu cvikov odcvičíte pekne sami, najlepšie so stopkami v rukách. Tréner vám určil, aké pauzy medzi jednotlivými cvikmi sú optimálne. Tieto časy je dobré dodržiavať – sval po záťaži potrebuje pauzu. Nie pridlhú, väčšinou to býva okolo minúty a pol až dvoch minút. (Príliš krátka doba na rozhovor, príliš dlhá doba na to, aby ste ju odhadovali naslepo – aspoň spočiatku.)
Pri jedení je potrebné vedieť odhadnúť množstvo jedla a na to je najlepšia váha. Pri cvičení je dobré mať poruke stopky, ktorými sa naučíte vkladať medzi série primerané pauzy. Príliš krátka pauza nie je dobrá, pretože sval ešte nie je odpočinutý. Pridlhá zas môže spôsobiť jeho ochladnutie.
Stopky sú vynikajúce aj v situácii, kedy sa s niekým počas pauzy rozprávate. Ak sa náhodou zahovorí, stačí na ne ukázať a odísť k činke pracovať. Žiadne „slušné“ vyčkávanie na to, či a kedy sa ten, kto rozpráva, dostane ku pointe! Ste v posilňovni vo veci cvičenia, nie na prednáške.
Hudba
V niektorých posilňovniach hrá hudba, ktorá sa vám nemusí páčiť. Potom je vhodné použiť prehrávač s vlastnou hudbou. Na cvičenie sa hodí agresívnejšia hudba, ktorá stimuluje k akcii. Slúchadlami zároveň stratíte kontakt s rušivými zvukmi z okolia. Niekedy sa to veľmi hodí.
V spolupráci s www.chudnutie-ako.sk
Foto zdroj: thinkstock