Ak má človek trochu fantázie a chuť si zacvičiť, dá sa to prakticky kdekoľvek. S rôznou výbavou aj bez výbavy. Uvažovali ste už o tom, že aj príroda a okolité prostredie môže byť vašou vlastnou posilňovňou?
Samotné typy a zloženie tréningov budú samozrejme záležať od toho, aké miesta si vyberiete a aké budú vaše ciele. Pre klasické kondičné cvičenie, zvýšenie zábavnosti tréningu a zaradenie určitej zmeny v rámci športovania to však predstavuje zaujímavú voľbu. Na túto voľbu má vplyv tiež možnosť výberu vhodného miesta v okolitej prírode.
Dá sa to dvíhať, nosiť, preliezť alebo vyliezť na to? Pritiahnuť sa k tomu?
Napríklad kamene z okolia rôznych hmotností. Niektoré môžete dvíhať viacerými spôsobmi (zo zeme, nad hlavu, atď.), iné prenášať na určité vzdialenosti. Podobne sa dajú využiť rôzne drevené klady a odpadnuté konáre. Zhyby taktiež nepredstavujú žiadny problém, stačí si len nájsť vhodný strom alebo iné miesto.
Možnosti je skutočne mnoho a nech už vás napadne hociktorý z klasických cvikov bežne vídaných v posilňovniach, môžete si k nemu vymyslieť svoj vlastný variant.
Budete obmedzení len svojou predstavivosťou a prírodnými objektmi, ktoré máte k dispozícii. Nemusíte sa príliš zaťažovať počítaním opakovaní (záleží od cieľov, cviku a vášho prístupu). No dajte tomu aspoň základný systém.
Cvičte tak, aby to bolo dostatočne náročné a aby ste si mohli určovať aspoň základné parametre progresu.
Cviky v prírode
– cvik na dolnú časť tela (so zameraním na stehná): drepy s použitím drevených záťaží alebo kameňov (v rukách, na chrbte, pred telom), výpady alebo výstupy s podobnými, ale ľahšími bremenami
– príťahový cvik na vrchnú časť tela: rôzne typy zhybov alebo obrátených príťahov
– cvik na dolnú časť tela (s pohybom vedeným cez boky): rôzne mŕtve ťahy alebo predklony s dostupnými záťažami, swings (švihy) s dobre uchopiteľným predmetom pred telom
– tlakový cvik na vrchnú časť tela: rôzne verzie kľukov s využitím okolitých objektov, tlaky na ramená s drevenými kladami, tlak na zemi s hrubším pňom alebo kameňom
– špecifický zameraný cvik: môže to byť nosenie bremien na dlhšie vzdialenosti, prípadne dynamicky zameraný cvik ako napr. hody kameňom
– stabilizačný cvik a posilnenie stredu tela: rôzne doplnkové cviky na brucho a stred tela (plank – doska, russian twist, zdvihy nôh vo vise, atď.)
Dbajte na bezpečnosť
Nepreceňujte sa. Berte do úvahy aj to, že tieto objekty nebudú vybalansované ako náradie v posilňovni. Neberte to však ako nevýhodu, pretože tak môžete pracovať aj na posilnení úchopu, funkčnej sile, zlepšení stabilizačných a koordinačných schopností.
Ak nemáte vo vašom prostredí dostatok okolitých objektov, tak si jednoducho zvoľte viac cvikov s vlastnou váhou.
Samozrejmosťou je to, že k podobnému cvičeniu vo voľnej prírode si môžete veľmi ľahko pridať aj behy alebo inú kardio činnosť.
Pre mnohých je to omnoho lepšie ako aeróbny tréning v posilňovni s využitím určitého stroja. Navyše, budete na čerstvom vzduchu a obzriete si okolité prostredie.
Foto zdroj: thinkstock