Význam:
- Pomáha riadiť metabolizmus vápnika v tele a normálnu úroveň kalcifikácie kostí, ako aj využitie fosforu telom.
- D3 pomáha zvyšovať absorpciu vápnika z čreva.
- Pomáha udržiavať normálnu hladinu vápnika a fosforu v krvi.
- Pomáha pri absorpcii vápnika zubami.
- Je veľmi dôležitý pre zdravý vývoj kostí a zubov u detí.
- Napomáha pri udržiavaní funkcie nervového systému a činnosti srdca.
Vitamín D, slovne označovaný kalciferol (calciferol) si plne zaslúži prívlastok slnečný vitamín. Telo ho pre svoju potrebu nemusí získavať len potravou, ale dokáže si ho vytvoriť v koži najmä prostredníctvom provitamínu ergosterolu. To čo tvorbu vyvoláva, je pôsobenie ultrafialového žiarenia. Vo forme cholekalciferolu je prenášaný do pečene, alebo do obličiek, kde sa premieňa na vitamín D. Väčšina ľudí nedostatkom tohto vitamínu netrpí, pretože pre jeho dostatočnú výrobu sa stačí pohybovať na slnku relatívne krátky čas. Zaujímavé však je, že ľudia s tmavšou pokožkou budú potrebovať oveľa viac času, pretože ich pigment pôsobí ako filter a prepustí menej slnečných lúčov. Na nedostatok tak budú viac náchylnejší ľudia tmavšej pleti a to najmä v zimných mesiacoch.
Vitamín D je možné nájsť v dvoch odlišných formách. Forma D2 (ergokalciferol) sa získava umelo a niekedy je pridávaná do potravín. D3 (cholekalciferol) je naproti tomu formou čisto prírodnou a možno ju nájsť v rybom tuku, v rybom mäse (treska), pečeni, letnom mlieku a žĺtku letných vajec.
Kalciferol patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Do tela sa vstrebáva spolu s tukmi za pomoci žlče, prostredníctvom črevnej steny. Po vstrebaní do krvi je zvyčajne prenesený do pečene, kde sa rozhodne o jeho zužitkovaní, alebo uskladnení. Okrem pečene slúži na jeho uskladnenie aj koža, slezina a kosti. Keďže sa nezužitkovaný prebytok nevylučuje ako napr. u vitamínu C, je potrebné príjem strážiť. Vitamín D môže byť vo zvýšenej dávke toxický. Príznaky predávkovania sa môžu dostaviť pri nadmernej konzumácii potravín bohatých na túto látku, alebo pri dlhšom vystavení intenzívnemu slnečnému žiareniu. Označiť presnú dávku za toxickú sa nedá. Horná hranica je u každého jedinca individuálna. Podľa niektorých vykonaných výskumov môže byť toxická dávka na deň 1000 – 1500 iu pri pravidelnom užívaní jeden mesiac. Podľa iných výskumov je toto číslo 4000 i.u., no je možné sa dočítať aj hodnôt výrazne vyšších. Medzi príznaky predávkovania môže patriť bolesť brucha, nechuť jesť, zväčšenie smädu, nevoľnosť a zvracanie. Pri dlhodobom prijímaní toxických dávok vitamínu D dochádza v tele k nadmernému ukladaniu vápnika v mäkkých tkanivách, čím môže dôjsť až k zvápenateniu obličiek a srdca a následnej smrti.
Nedostatok vitamínu D nie je veľmi bežný. U detí spôsobuje krivicu a u dospelých mäknutie kostí. Na nedostatok sú náchylnejší najmä straší ľudia, pretože ich produkcia kalciferolu zo slnečných lúčov už nie je tak efektívna. Tvorbe vitamínu D prostredníctvom kože bráni najmä oblečenie, sklo okien, zatiahnutá obloha, prírodné znečistenie, kožný pigment a opaľovacie krémy. Vitamín D sa najlepšie využije, ak je jeho príjem sprevádzaný optimálnym príjmom vápnika, fosforu a vitamínu A. Vitamín D tak spolu s ďalšími látkami môže pomôcť ako prevencia zubného kazu, pri črevných problémoch, zlomeninách kosti, alebo osteoporóze.
Odporúčaná denná dávka je 400 i.u. (zhruba 10 mcg) u oboch pohlaví. Táto hodnota samozrejme nie je presná, pretože je potrebné zvážiť konkrétnu ročnú dobu a osobnú potrebu tela každého jednotlivca. Pri prijímaní vitamínu D vo forme doplnkov výživy, by mal byť človek opatrný.
Foto zdroj: thinkstock