O dôležitosti pestrého jedálnička a vyváženej stravy sa toho napísalo už veľa. Menej sa už hovorí o tom, čo presne znamená mať pestrý a vyvážený jedálniček a ako ho zostaviť. Túto úlohu nie je ľahké zovšeobecniť, pretože každý z nás potrebuje mať stravovanie inak nastavené. V nasledujúcom článku ponúkame nové zistenia o dôležitosti omega-3-mastných kyselín (tuk) na náš mozog, a tým na celé naše žitie. Upozorňujeme, že článok ponúka veľmi konkrétne riešenia a návrhy.
Väčšina teórií o vývine a evolúcií človeka sa zhoduje v tom, že kľúčovým podnetom na vývoj rodu Homo bola práve zmena jedálničku. Výskumy a evolúcia dokázala, že kľúčovou zložkou vývinu bola konzumácia omega-3-mastných kyselín, z ktorých sa skladajú neuróny nášho mozgu. Tieto kyseliny nájdeme napríklad v rybách a vodných živočíchoch. Výhodu teda mali tí pravekí ľudia, ktorí začali konzumovať viac potravy bohatej na omega-3-mastné kyseliny. Zrejme nie náhodou sa radikálny evolučný posun v myslení, konaní a správaní pravekých ľudí odohral práve v kombinácií s radikálnou zmenou ich jedálničku. Navyše, zmeny vo funkciách mozgu vyvolané potravou sa prenášajú z rodičov na potomkov.
Súčasná doba je charakteristická stále nižším zaraďovaním potravín bohatých na omega-3-mastné kyseliny do našich jedálničkov. Podľa odborníkov to má za následok nárast duševných porúch, degenerácií a podobných ochorení. Myslite na to pri voľbe svojho ďalšieho pokrmu, odporúča sa konzumovať ryby a rybie produkty 3-4x týždenne. Možná je náhrada aj vhodným doplnkom.
Často objavovaným mýtom je, že vitalitu mozgu do dostatočnej miery udržuje nadmerný prísun energie v podobe jedla, prípadne v kombinácií s nízkym kalorickým výdajom. Takýto stav má však na vitálne a poznávacie funkcie mozgu jednoznačne negatívny dopad. Rovnako nepriaznivo pôsobí aj extrémna fyzická námaha, kde navyše prudko stúpa podiel voľných radikálov (rakovinotvorných buniek organizmu). Naše telo dokáže nepriaznivý efekt voľných radikálov do určitej miery kompenzovať, ale pokiaľ je ich príliš veľa, vrodená odolnosť organizmu prestáva byť dostatočná. V mozgu sa to prejaví znížením tvorby nových synapsií. Znamená to pokles „vitality“ mozgu. Naopak, adekvátny prísun jedla a zodpovedajúca fyzická námaha má na vitalitu a trénovanie mozgu veľmi pozitívny vplyv.
Ako vidno, ľudia žijúci aktívnym životným štýlom s potravou bohatou na omega-3 majú veľkú výhodu oproti tým, ktorí len pasívne „konzumujú“ svoj život a o zloženie svojho jedálničku sa nestarajú.
Foto zdroj: thinkstock