Každého športovca, ktorý svoje telo vystavuje silovým tréningom v posilňovni, šprintom, vytrvalostným aktivitám alebo iným pohybovým činnostiam, sa týkajú aj zápalové procesy. Všetky tieto činnosti majú dopad na telo nielen pri budovaní sily, svalov, rýchlosti a kardiovaskulárnej kondície, ale spôsobujú aj tvorbu zápalov. Samotný vznik zápalov môže vyvolávať stres a vyššie hladiny kortizolu, preťaženia kĺbov, prípadne rozpad a opätovné budovanie svalových tkanív.
Pravidelný tréning umožňuje telu adaptovať sa na záťaž a znižovať vznik zápalových procesov, no veľmi dôležitá je aj oblasť vhodnej výživy. Športovec by mal mať aspoň základné znalosti o tom, ktoré typy potravín a suplementov bojujú proti zápalom a ktoré podporujú ich vznik. V tomto článku sa pozrieme na prvú skupinu. Pridajte do svojho jedálnička čo najviac z nich, ak chcete mať tvorbu zápalov pod kontrolou.
Potraviny a suplementy, ktoré redukujú vznik zápalov
Omega-3 mastné kyseliny:
Zápalom môžete efektívne predchádzať, ak máte vo svojej strave dostatok potravín s obsahom omega-3. Patria sem studenovodné mastné ryby ako napríklad losos, tuniak, treska, sardinky, makrela alebo pstruh. Zdrojom omega-3 môžu byť aj orechy, ľanový olej a ľanové semienka, konopné semienka, prípadne avokádo alebo chia semená.
Zelenina, ovocie a ich šťavy:
Táto skupina sa vo všeobecnosti vyznačuje vysokým množstvom antioxidantov, ktoré chránia jednotlivé bunky a obmedzujú aj ochorenia kĺbov. Vyzdvihnúť môžeme napríklad zelenú listovú zeleninu, brokolicu a z ovocia ananás, ktorý je zaujímavý predovšetkým obsahom enzýmu s názvom bromelain (má silné protizápalové účinky, podporuje trávenie, zlepšuje krvný obeh).
Probiotické kultúry:
Môžete ich získať zo suplementov alebo z niektorých jogurtov a zakysaných mliečnych výrobkov. Dokážu podporiť činnosť imunitného systému a prispieť ku kontrole infekcií, ktoré môžu byť spôsobené činnosťou zápalov.
Zázvor, kurkuma a klinčeky:
Tieto koreniny majú okrem množstva zdravotných prínosov spoločné práve to, že sú efektívne pri blokovaní zápalov. Dokážu zmierňovať rôzne bolesti a opuchy. Silné liečivé účinky sú podporené aj vďaka značnému obsahu antioxidantov.
Olivový olej:
Nesmieme zabudnúť ani na kvalitný extra panenský olivový olej, ktorý je vďaka mononenasýteným mastným kyselinám účinný proti zápalom, artritíde alebo ako ochrana pred srdcovo-cievnymi problémami.
Z ďalších potenciálne účinných zdrojov je na mieste spomenúť aj zelený čaj, sladké zemiaky a zo suplementov ešte koenzým Q10 spolu so starými známymi vitamínom C a E.
Foto zdroj: thinkstock