Pokúsme sa zhrnúť do bodov výhody, aké človek získa ak začne športovať.
Samozrejme, hovoríme o rekreačnom športe, nie o profesionálnom zaťažení. Ak sa človek pravidelne venuje športovaniu, odrazí sa to na jeho zdraví a to priamo aj nepriamo. To je tvrdenie, ktoré je chronicky známe. No v tomto článku sa pokúsim zhrnúť praktické výhody, aké človek tréningom získa. Možno tým malou kvapkou posmelíme k cvičeniu tých, ktorí zatiaľ váhajú a do pravidelného cvičenia sa im jednoducho nechce.
Priaznivé ovplyvnenie energetickej bilancie – ľudia pravidelne športujúci nebývajú tuční, alebo sú aspoň menej tuční, ako by boli, keby necvičili
- Telesná aktivita čerpá energiu
- Zabraňuje spomaleniu, alebo priamo zrýchli metabolizmus
- Športovanie v aeróbnom pásme mierne tlmí príjem potravy a mení preferenciu jedál (športujúci uprednostňujú menej tučné jedlá)
Cvičenie mení pomer tuku a aktívnej telesnej hmoty
- Zamedzí strate svaloviny spôsobenej redukčnou diétou. Ak cvičíte pri chudnutí, stratíte asi 5% svaloviny a 95% zhodenej hmotnosti tvorí "slanina". Kto chudne len úpravou stravy bez pohybovej aktivity, stratí 25% svaloviny a len 75% tuku.
- Znižuje množstvo tuku vo vnútri organizmu (takzvaného viscerálneho tuku, je to tuk v bruchu a v hrudnom koši – to je ten "najhorší tuk", pretože najviac poškodzuje zdravie a najťažšie sa ho zbavujeme)
- Zvyšuje oxidáciu (odbúravanie) tukov v tukovom tkanive, teda zrýchľuje odbúravanie tukového tkaniva
Zdravotné výhody športovania sú však najpestrejšie a práve kvôli nim sa cvičiť oplatí. Zatiaľ čo schudnúť sa dá aj bez cvičenia, niektoré zdravotné parametre nemožno priaznivo ovplyvniť ničím iným, len pravidelným cvičením. Šport nie je možné nahradiť ničím iným a tu nájdete zoznam výhod, aké vám pravidelné cvičenie prinesie:
- Rýchle zlepšenie fyzickej zdatnosti a kondície, pohyb zlepšuje nervosvalovú koordináciu (menšie riziko pádov, úrazov a zlomenín. Kto cvičí je oveľa menej pohybovo „nešikovný“.).
- Športujúci človek vydrží viac, menej sa unaví
- Zlepšujú sa mentálne funkcie, čulosť, intelektuálna výkonnosť, znižujú sa pocity psychickej vyčerpanosti
- Zlepšuje sa psychický stav, pohoda, nálada.
- Zvyšuje sebavedomie, znižuje depresia. Zlepší sa sebahodnotenie a spokojnosť s vlastným telom
- Cvičenie posilňuje kosti, znižuje riziko osteoporózy
- Zlepšuje sa držanie tela a zmenšuje ťažkosti s chrbticou a kĺbmi
- Prehlbuje sa dýchanie, napríklad astmatik, ktorý športuje sa lepšie cíti
- Znižuje riziko cukrovky 2. typu
- Cvičením sa zmierňujú ťažkosti spojené s cukrovkou
- Priaznivé zmeny krvného tlaku smerom k norme. Je dokázané, že športovanie znižuje úmrtnosť i chorobnosť na srdcocievne, ale aj iné choroby.
- Trénovaný jedinec sa rýchlejšie uzdraví, lepšie sa hoja zranenia, pooperačné rany, máva lepšiu imunitu voči chorobám.
- Cvičením sa zvyšuje účinnosť práce srdca – na menej pohybov vytlačí viac krvi, tým sa srdce menej "namáha".
- Zvýšenie hladiny HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu), zníženie hladiny celkového cholesterolu
Ak som na nejaké, podľa vás dôležité výhody pravidelného športu zabudol, prosím, doplňte svoje skúsenosti s cvičením do diskusie.
Foto zdroj: thinkstock